Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kratom už nemá být dostupný mládeži. Válek je pro zákaz prodeje přes internet

Česko

  20:47aktualizováno  22:40
Poslanci dali šanci návrhu zákona o regulaci prodeje kratomu a dalších psychomodulačních látek. Podpořili ho v prvním čtení. Navržená pravidla mají zabránit prodeji psychomodulačních látek dětem. K dostání má kratom nově být výhradně ve specializovaných prodejnách. „Uvítali bychom, aby byl úplně zakázán prodej kratomu přes internet,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Nejčastěji se kratom prodává jako velmi jemný zelený prášek. foto: Profimedia.cz

Bude platit zákaz prodeje ve výdejních automatech. Zákaz má platit i ve zdravotnických zařízeních, školách a školských zařízeních.

„Řešením není prohibice, ale regulace,“ podpořila návrh místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

Poslanec ANO Marek Novák neprosadil vrácení návrhů k přepracování a bude se jím teď zabývat výbor pro zdravotnictví.

Víkend poslanců bude mít 4 dny

Šéf poslanců ODS Marek Benda prosadil možnost jednat i po úterní půlnoci, bude-li to třeba. Před tím místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová oznámila, že podle dohody stran poslanci v pátek, den po státním svátku 28. září, do práce nepůjdou. Víkend tak budou mít 4 dny - ve čtvrtek, v pátek, v sobotu i v neděli.

„Stát bude schopen reagovat na jakékoli nové psychoaktivní látky,“ řekl vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš po jednání vlády, která podpořila návrh, jenž předložili poslanci zdravotního výboru Sněmovny.

„Nejsou data, která by svědčila, že by užívání kratomu vedlo k přechodu na nějaké tvrdší, závažnější návykové látky,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr Válek.

Ve Sněmovně řekl, že návrh předložený poslanci se bude muset zásadně upravit, aby odpovídal tomu, jakou má představu ministerstvo zdravotnictví.

Drogové „turistiky“, protože v sousedních zemích nejsou tylo látky legální, se neobává Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Já si nemyslím, že nás drogová turistika zajímá,“ řekl Vobořil. „Trh je etablovaný v celé Evropě. Jsem spíš přesvědčený, že se stane to, že ostatní země to od nás opíší,“ tvrdí.

Rozšíření okruhu vozidel s povinným ručením

Poslanci v prvním čtení podpořili rozšíření okruhu vozidel, na něž se vztahuje takzvané povinné ručení. Povinné ručení mají lidé podle vládní předlohy nově hradit například za motorová golfová vozítka, segwaye, sněžné skútry a za některé elektrické koloběžky.

Obecně půjde o všechna motorová vozidla s konstrukční rychlostí vyšší než 25 kilometrů za hodinu a o motorová vozidla s konstrukční rychlostí nad 14 kilometrů za hodinu, která váží víc než 25 kilogramů.

Za motorová vozidla se budou pokládat podle novely ta, v nichž je motor hlavním zdrojem pohybu. Povinnost pojištění se tak nebude vztahovat na elektrokola.

Opozice chtěla jednat o Rakušanově mobilu, ANO se chystá na hlasování o nedůvěře vládě

Teprve po více než pěti hodinách Sněmovna v úterý schválila program svého jednání. Koalice odmítla všechny návrhy opozice směřující k tomu, aby se poslanci zabývali tím, že má ministr vnitra Vít Rakušan mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací jako lidé stíhaní v kauze Dozimetr.

Nyní požádá SPD hnutí ANO o pomoc s vyvoláním schůze mimořádné. „Vít Rakušan měl být dávno z vlády odvolán,“ tvrdí šéf SPD Tomio Okamura. „Já jsem neměl nikdy šifrovaný telefon, já jsem nikdy šifrovaný mobil nepotřeboval,“ dodal.

ANO už oznámilo, že se chystá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, pokud Rakušana do konce příštího týdne premiér Petr Fiala z vlády neodvolá.

„Máme důležitější věci na jednání ve Sněmovně,“ odmítl šéf Pirátů Ivan Bartoš, že by se měla Sněmovna mimořádně zabývat šifrovacím mobilem ministra vnitra Víta Rakušana. „Já na šifrovaném telefonu nic špatného neshledávám,“ řekl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová řekla, že Vít Rakušan nemůže být dál ministrem, a pokud bude premiér Petr Fiala bagatelizovat jeho šifrovaný telefon, ANO jednání a hlasování o nedůvěře vládě vyvolá. Rakušan označil počínání ANO za frašku a premiér nevidí k odvolávání ministra vnitra důvod.

K povalení vlády přitom opozice nemá potřebných nejméně 101 hlasů. Pětikoalice má 108 hlasů, navíc se s opozičním hnutím ANO rozešel i poslanec a dříve hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!