Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanci schválili zákaz šíření teroristického obsahu online

Ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně foto:  Petr Topič, MAFRA

Sněmovna schválila zákon proti šíření teroristického obsahu online. Dá policii právo přikázat pronajímatelům serverů pro webové stránky, aby znepřístupnili teroristický obsah. Jde například o záběry teroristického útoku nebo záznamy poprav.
  7:04aktualizováno  9:30

„Zákon má chránit národní bezpečnost v online prostoru,“ řekl již dříve ministr vnitra Víta Rakušan. Šlo by třeba o případy, pokud by někdo vyzýval na internetu k obsazení parlamentu nebo k jinému obdobnému násilí proti jakékoli skupině obyvatel. Zákon se netýká šíření běžných dezinformací.

Pokuta za zasílání obchodních sdělení bez souhlasu adresát

Poslanci schválili také úpravu postihů za zasílání obchodních sdělení bez souhlasu adresáta. Novela o některých službách informační společnosti předpokládá, že lidem bude hrozit za zasílání obchodních sdělení bez souhlasu adresáta pokuta až 100 tisíc korun. Potvrdit to ještě musí Senát.

Firmám za toto provinění už nyní hrozí desetimilionové sankce. Novou dozorovou pravomoc získá Český telekomunikační úřad.

Sněmovna schválila také předlohu, která sjednocuje pravomoci dozorových úřadů nad trhem s výrobky, na něž se vztahují evropské předpisy. Jde o širokou škálu výrobků, například o osobní ochranné pomůcky, elektrické vodiče, stavební materiály, ale třeba i hračky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat