Jednotné stanovisko bude zahrnovat i posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Stanovisko bude platit pět let a bude možné ho prodloužit. Na žádost stavebníka ho bude možné i změnit.
„Chtěl bych poděkovat, že se nám, zejména díky práci všech, podařilo najít společný konsensus,“ prohlásil ve Sněmovně ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Pro zákon, který má vstoupit v účinnost k 1. lednu 2024, hlasovalo 160 přítomných poslanců, proti nikdo. Zákon musí ještě projednat Senát a podepsat prezident Petr Pavel.
„Jednou z největších brzd bylo více kulatých razítek,“ řekla bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová z hnutí ANO.
Stavební úřady budou v obcích, Nejvyšší stavební úřad nevznikne
Poslanci potom schválili i úpravu stavebního zákona z roku 2021, který počítal se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu.
Nový „superúřad“ nakonec nevznikne a zůstane 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností jejich počet snížit podle stavební aktivity.
„Mým cílem bylo nechat stavební řízení blízko občanům,“ řekl ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Pro úpravu stavebního zákona hlasovalo 161 ze 166 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti, pouze pět poslanců se zdrželo hlasování.
„Dnešek je unikátní v tom, že se nám podařilo získat podporu celé Sněmovny, předpis má ambici vydržet celé volební období,“ pochvaloval si Bartoš.
„Když na odborných zákonech dokáže spolupracovat koalice s opozicí, je to ku prospěchu občanů České republiky,“ řekla bývalá ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová.
„Podoba novely stavebního zákona, díky které bude v obcích nadále fungovat kompletní síť stavebních úřadů, je úspěchem našeho mnohaletého úsilí. Díky obrovské a vytrvalé podpoře samotných starostů a také ochotě vlády s námi jednat, jsme dosáhli zachování dostupnosti a kvality stavebního řízení, a to zejména i pro občany na malých obcích,“ uvedla předsedkyně Sdružení místních samospráv a poslankyně STAN Eliška Olšáková.
Dohodu koalice s opozicí potvrdila hned na začátku jednání šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Jsem ráda, že se našlo kompromisní řešení a že stavební úřady zůstanou v obcích,“ řekla poslankyně SPD Marie Pošarová.
Změní se i pravidla pro veřejné zakázky
Poslanci v pátek schválili i vládní novelu zákona o zadávání veřejných zakázek. „Výrazně se snižuje administrativní zátěž,“ řekl Bartoš.
Zákon má znemožnit účast firem odsouzených za pojistný podvod a zpřísnit přístup k zakázkám pro firmy odsouzené například za korupci.
Zákon nakonec nebude obsahovat návrh šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka, který chtěl do normy vložit pravidla, která jsou v zákonu o střetu zájmů. Michálek svůj návrh sám stáhl.
Už před polednem měli poslanci v pátek hotovo a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš řekl, že ochází ze Sněmovny dobře naladěn, protože byly schváleny důležité zákony a neprovázely to tentokrát žádné obstrukce.