Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nouzový stav bude do konce června. Naposledy, ujišťuje premiér Fiala

Jednání vlády na zámku Štiřín v Kamenici u Prahy. Na snímku Petr Fiala (předseda vlády), Vít Rakušan (ministr vnitra). (20. dubna 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Nouzový stav bude v Česku až do konce června, schválila Sněmovna. „Bude to naposledy,“ ujistil poslance již před hlasováním premiér Petr Fiala. S vládou hlasoval i poslanec za ANO Josef Bělica. Za úspěch považuje premiér Fiala to, že si již 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny před válkou rozpoutanou Ruskem v Česku našlo práci.
  14:07aktualizováno  20:59

„Nejsem nějakým příznivcem nouzového stavu a nestál bych tady teď před vámi, pokud by to nebylo za současné bezprecedentní uprchlické krize zcela nezbytné,“ řekl před poslanci předseda vlády.

„Nouzový stav pomohl v uplynulých týdnech státním úředníkům, policistům, hasičům, lékařům, sestřičkám, vojákům, zaměstnancům v neziskovém sektoru a všem dalším, kteří se na tom podíleli, zvládnout obrovskou uprchlickou vlnu, která nemá v historii obdoby. Nejenom samozřejmě v historii České republiky, ale ani v historii Evropy,“ prohlásil Fiala.

Prodloužení nouzového stavu totiž vláda nepotřebuje jen kvůli zvládání vlny uprchlíků z Ukrajiny, ale i kvůli rychlejšímu naplnění zásobníků s plynem kvůli riziku možného přerušení dodávek z Ruska.

ANO prosazovalo prodloužení jen o 14 dnů

Opoziční hnutí ANO navrhovalo, aby byl nouzový stav prodloužen jen o kratší dobu. „Podpoříme prodloužení o 14 dnů,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Čtrnáct dnů je málo,“ reagoval na Schillerovou ministr vnitra Vít Rakušan.

„Nesouhlasíme s nouzovým stavem a budeme hlasovat proti prodloužení nouzového stavu,“ řekl předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Kvůli ukrajinským uprchlíkům podle něj stoupl počet případů HIV, prohlásil s odvoláním na vyjádření bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly ve vysílání CNN Prima News.

Nevíme, kolik jich tu máme, kritizovala Schillerová

Opoziční poslanci kritizují, že stát nemá přehled, kolik je vlastně nyní v Česku uprchlíků z Ukrajiny. „Dodnes nevíme, kolik lidí tu vlastně máme,“ řeka Schillerová.

Ministerstvo vnitra ve čtvrtek oznámilo, že dočasnou ochranu v České republice dostalo zatím 348 177 uprchlíků z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko.

„Zatím to jsou odhady, ale my se bavíme i po nějaké konzultaci s lokálem, že v současné době reálně tady v České republice máme přes 200 000 lidí z Ukrajiny,“ řekl v neděli v České televizi v Otázkách Václava Moravce ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Ve sněmovně řekl, že vláda chce podle něj průběhu června verifikovat, kolik vlastně uprchlíků v Česku je.

Potřebujeme zajistit ubytovací kapacity, řekl ministr vnitra

Rakušan popsal, k čemu vláda nouzový stav vlastně potřebuje. „Potřebujeme zajistit ubytovací kapacity ve spolupráci s kraji,“ řekl ministr vnitra.

„Tento nouzový stav je jiný než covidový, tento nouzový stav se skutečně nedotkl práv lidí v České republice, neomezovali jsme otvírací doby, cestování z okresu do okresu, nikdo neměl nic zakázáno a podobně,“ řekl již po úterním mimořádném jednání vlády.

Vláda přitom nepočítá s žádným násilným přemisťováním uprchlíků, kteří do Česka dorazili. „Pokud jde o relokaci uprchlíků na území České republiky, protože skutečně některá místa jsou přetížená a jinde třeba tolik těch lidí není, tak bych chtěl za vládu říci, že my neuvažujeme o nějaké násilné, nucené cestě. My uvažujeme o motivační, jedině takovou si dovedeme představit,“ uvedl premiér Fiala.

Změna lex Ukrajina

Vláda také ve středu kývla na chystanou změnu „lex Ukrajina“. Pokud je uprchlík ubytován v zařízení, kde je mu poskytována strava a hygienické potřeby, tak už nebude mít nárok na humanitární příspěvek 5 tisíc korun.

„Zdravotní pojištění bude nově uprchlíkům stát platit 180 dnů,“ řekl po jednání vlády ministr vnitra Rakušan. Prodlouží se lhůta na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu na 60 dní, a naopak zkrátí doba, dokdy musí uprchlík nahlásit změnu pobytu z 15 dnů na 3 dny. „My se k tomu stavíme pozitivně,“ reagovala na navržené změny lex Ukrajina Schillerová.

„Budeme pro ně organizovat vlaky zdarma,“ řekl Rakušan ke skupině lidí, kteří přišli do České republiky, ale mají maďarský pas, takže nemají na vízum o dočasné ochraně v Česku, ani na humanitární dávku 5 tisíc korun na osobu na měsíc.

„Pokud se díváme na limity legislativního procesu a balíček opatření, který chceme představit, tak ten měsíc ještě potřebujeme,“ řekl Rakušan.