Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci přitvrdili podmínky pro výplatu dávek pro uprchlíky před válkou

Uprchlíci z Ukrajiny čekají před Úřadem práce na Praze 4 Novodvorská. (21. března 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Přitvrzení při výplatě dávek pro uprchlíky před válkou schválili poslanci v rámci novely lex Ukrajina. Po uplynutí 150 dnů od udělení dočasné ochrany budou mít většinou nárok jen na dávku ve výši existenčního minima. Může se i zkoumat, zda má uprchlík objektivní překážky pro zapojení na trh práce. Budou se evidovat i pracovní dohody uprchlíků.
  8:10aktualizováno  13:50

Pro zákon, který nyní posoudí Senát, hlasovalo 160 ze 162 přítomných poslanců ze všech stran.

Před přijetím zákona poslanci ráno uctili minutou ticha oběti Putinovy války. Přesně před rokem rozpoutalo Rusko válku proti Ukrajině.

Nad vchodem do Sněmovny z Malostranského náměstí je také od pátku dílo připomínající dívku Amelii Anisovyč zpívající z ostřelovaného krytu v Kyjevě na začátku ruské invaze. Dívka nyní žije jako uprchlík v Polsku.

Přitvrzení vůči uprchlíkům schválili poslanci v den výročí začátku největší války na evropském kontinentu od druhé světové války, která vyhnala z jejich domovů na Ukrajině několik milionů lidí. Dočasnou ochranu jich od začátku agrese v Česku získalo přes 490 tisíc z nich.

Dávku ve výši životního minima budou uprchlíci dostávat jen 150 dnů.

„Humanitární dávka ve výši životního minima bude náležet maximálně po dobu 150 dnů po udělení dočasné ochrany, poté bude snížena na úroveň existenčního minima, nemá-li osoba objektivní překážky pro zapojení na trh práce, tedy není ve věku do 18 let nebo nad 65 let nebo nestuduje do 26 let věku nebo není ta osoba těhotná či zdravotně postižená nebo nepečuje o dítě do šesti let nebo o osobu se zdravotním postižením,“ řekl při předchozím projednávání zákona ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Při prověřování žádostí se nebude přihlížet k tomu, jaký majetek nechali uprchlíci doma na Ukrajině, ale k tomu, čím disponují v Česku.

Novela také omezí dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování. Taková obydlí budou moci využívat nejvýše 150 dnů, výjimku dostanou takzvané zranitelné osoby. Za vyčerpání hrazené lhůty se bude pokládat podle předlohy odmítnutí nabídnutého ubytování nebo jeho opuštění na víc než deset dnů bez vědomí provozovatele.

Větší část zákona začne platit od poloviny roku. Už od dubna převede asistenční centra pomoci Ukrajině z krajů na ministerstvo vnitra.

Neprošel návrh doprovodného usnesení, které navrhla Jana Mračková Vildumetzová z ANO, aby Sněmovna vyzvala ministra pro místní rozvoj, aby v návaznosti na lex Ukrajina, který garantuje bydlení jen prvních 150 dnů, připravil sérii opatření pro zvýšení dostupnosti nájemního a družstevního bydlení v České republice.

Uprchlíci si mohou prodloužit dočasnou ochranu v Česku o rok do konce března 2024. Musí ale do konce letošního března vyplnit žádost na internetu a následně se pak ještě do konce září osobně dostavit na pohovor s pracovníky ministerstva vnitra.