Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci prodloužili ochranu uprchlíkům z Ukrajiny do konce března 2024

Poslanci hnutí ANO se při hlasování o prodloužení dočasné ochrany uprchlíkům z Ukrajiny zdrželi hlasování. Lex Ukrajina nic neřeší, řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. foto: Profimedia.cz

Prodloužení dočasné ochrany uprchlíkům z Ukrajiny před Putinovou válkou o rok do konce března 2024 prosadili poslanci vládní koalice. Uprchlíci se budou muset do konce března příštího roku zaregistrovat elektronickým formulářem a pak ještě do konce září osobně přijít pro vízový štítek o prodloužení dočasné ochrany.
  13:47aktualizováno  19:52

„Budeme mít aktuální informace, kdo na našem území je,“ řekl po přijetí zákona ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Prodloužení dočasné ochrany uprchlíkům musela prosadit sama vládní koalice. Pro bylo 81 ze 136 přítomných poslanců.

ANO se totiž v této věci k vládě nepřidalo jako v minulosti, když hlasovalo pro ochranu uprchlíků, a zdrželo se. „Nejsou dopracovány nástroje sociální podpory,“ řekla exministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Lex Ukrajina nic neřeší,“ tvrdí.

„Diskuse není o tom, že nechceme pomoci uprchlíkům. Proces adaptace a integrace není takový, jaký by měl být. Vázbe,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Poslanci Babišova hnutí kritizovali nepřítomnost ministra vnitra Víta Rakušana, který je pracovně v USA.

Bývalá místopředsedkyně Sněmovny a stínová ministryně vnitra za ANO Jana Mračková Vildumetzová vytkla Jurečkovi, který při obhajobě zákona zastupoval Rakušana, že se se vládním návrhu neřeší i podmínky vyplácení humanitární dávky uprchlíkům.

Právě Vildumetzová dlouhodobě kritizuje, že stát nemá přehled v tom, kolik lidí, kteří odešli z Ukrajiny, vlastně v Česku je a kde skutečně bydlí.

Nejsme ve válce, vláda se na válku vymlouvá, řekl poslancům Babiš

Před projednávání tohoto bodu zhruba hodinu a půl mluvil šéf ANO Andrej Babiš a hodnotil, jak podle něj vláda neplní svůj program. Navrhoval neúspěšně jako první bod programu hodnocení plnění programového prohlášení vlády Petra Fialy.

„My nejsme ve válce,“ řekl Babiš mimo jiné ve svém projevu. „Tato vláda se stále vymlouvá na válku na Ukrajině. Ano, je to hrozná věc. Nemělo se to stát. A někdo stále tvrdí, že je to těžší, než byl covid. A není to pravda,“ prohlásil Babiš.

„A bylo by fajn, kdyby naše předsednictví skončilo s nějakým hmatatelným úspěchem i pro české občany, konkrétně například v pomoci pro státy, které pomohly s uprchlíky z Ukrajiny. A pokud Evropa dá 18 miliard euro Ukrajině, tak to je fajn. Ale myslím, že kdyby se tam našlo pár miliard euro pro státy, které měly obrovské finanční zatížení a pomáhaly a byly de facto v první linii, tak by to bylo skvělé,“ prohlásil bývalý premiér a šéf ANO v narážce na končící půlroční předsednictví Česka v Evropské unii.

Prodloužení dočasné ochrany uprchlíků před válkou nepodpořilo ani hnutí SPD, které se stejně jako ANO zdrželo hlasování. „Je naprostá lež, že dopady do rozpočtu nebudou žádné,“ řekl poslanec Radek Koten. Kritizoval, že se lidé usilující o prodloužení dočasné ochrany budou registrovat elektronicky. Tvrdil, že nebude kontrola nad tím, zda budou elektronická žádost vyplňována z počítače s IP adresou v České republice. Nezmínil ale, že po vyplnění elektronické žádosti se uprchlíci budou muset osobně na výzvu ministerstva vnitra dostavit na osobní pohovor.

Zdržení se má při schvalování zákona stejný dopad jako hlasování proti. V obou případech je to hlasování směřující proti přijetí příslušného zákona.

Dokud válka potrvá, musíme pomáhat Ukrajině, řekl Bartoš

Vláda je přesvědčena, že zákon prodlužující ochranu uprchlíků, který nyní projedná Senát, je potřebný. „Dokud válka potrvá, musíme pomáhat Ukrajině,“ řekl vicepremiér a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Vízum o dočasné ochraně uprchlíkům umožňuje přístup na trh práce v Česku a prvních pět měsíců po příchodu do země za ně stát hradil zdravotní pojištění.

„Systém krajských asistenčních center má od dubna příštího roku provozovat ministerstvo vnitra,“ oznámil po projednání zákona vládou ministr vnitra Vít Rakušan.

Dočasná ochrana byla zatím v Česku udělena více než 468 tisícům osob.

Ministr financí Zbyněk Stanjura už dříve odmítl výhrady těch politiků, kteří zpochybňují pomoc uprchlíkům před Putinovou válkou.

„Když se podíváte na čísla, tak ta čísla jsou nakonec nižší, než jsme předpokládali. Ty náklady my jsme na začátku roku odhadovali, že by mohly být 2 miliardy eur, zhruba 50 miliard korun, myslím, že to bude zhruba tak polovina. Jestliže máme výdaje přes 2 200 miliard a k tomu dáte 25 miliard, tak je to něco málo přes 1 procento. Takže ti, kteří říkají, jak pomáháme ukrajinským uprchlíkům před válkou na úkor českých občanů, tak neumí číst v rozpočtu. Oni umí, ale nechtějí říci pravdu,“ uvedl Stanjura.