Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Navázat benefity na průměrnou mzdu je správné, hájí úsporný balíček Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Změny vládního úsporného balíčku podpořili poslanci rozpočtového výboru. Jde třeba o to, že u zaměstnaneckých benefitů bude zavedeno zastropování na úrovni poloviny průměrné mzdy. „Myslím si, že princip, že to bude navázané na průměrnou mzdy, je správný,“ řekl poslancům ministr financí Stanjura.
  9:11aktualizováno  11:22

„Celou dobu slyším, že vláda navrhla zrušení benefitů, to není pravda,“ prohlásil před tím ministr financí. Zaměstnancům zůstane, byť v osekané podobě, daňové zvýhodnění benefitů jako jsou MultiSport karty do fitness.

Poslanci mají mít na volání a internet nově 36 tisíc korun ročně

Šetření se má dotknout i poslanců. Rozpočtový výbor schválil, že od příštího roku se jim za internetové připojení a telefonní hovory bude proplácet 36 tisíc korun ročně, tedy v průměru 3 tisíce korun za měsíc. Dosud to je 5 tisíc korun měsíčně.

„Odbory chtěly, abychom zrušili stravovací paušál, na tom jsme se nedohodli,“ řekl při jednání rozpočtového výboru ministr.

Balíček a jeho úpravy ve středu posuzují celkem tři výbory a příští týden ho bude ve druhém čtení projednávat celá Sněmovna.

„Hlavním cílem zákona, který obsahuje 63 novel, je snížit deficity státních rozpočtů,“ řekl při jednání rozpočtového výboru Stanjura. Všechna opatření mají v příštím roce podle vlády zlepšit bilanci rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Za dva roky má jít dohromady o 150,7 miliardy korun.

Hlavním důvodem benefitů je vysoké zdanění práce v České republice, prohlásil Středula

Úsporný balíček vlády podpořily kromě rozpočtového i výbor pro sociální politiku a ústavně-právní výbor.

Pětikoalicí dojednané změny shrnul při jednání rozpočtového výboru zpravodaj konsolidačního balíčku, poslanec ODS Jiří Havránek.

„Hlavním důvodem benefitů je vysoké zdanění práce v České republice,“ řekl pak při debatě rozpočtového výboru Stanjura.

Noviny nakonec budou ve snížené sazbě DPH 12 procent, stejně jako časopisy. „Je to trochu na náhodu, nepředvídatelné,“ kritizoval při jednání výboru koalicí navržené změny poslanec ANO Patrik Nacher.

Firmy budou moci od příštího roku vést účetnictví v eurech, dolarech či librách. A to v případě, že jsou pro firmy jejich funkční měnou,. Tedy pokud v této měně probíhá většina jejich transakcí.

Sazby daně z nemovitosti se zvýší přibližně na 1,8 násobek. Výnos daně zůstane obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu 10 miliard korun.

Stát by měl nově získat 55 procent výnosů daně z hazardu místo dosavadních 35 procent. Obcím podle počtu povolených herních automatů zůstane 22,5 procenta, dalších 22,5 procenta připadne obcím podle počtu obyvatel.

Nově zaváděné sazby spotřební daně u elektronických cigaret a nikotinových sáčků nebudou tak vysoké, jak původně vláda navrhla.

„Ty úpravy nejsou zásadní. My celkově máme s tím balíčkem problém,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Balíček má přinést zvýšení daně z příjmu firem z 19 na 21 procent

Peníze do rozpočtu má přinést například opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta z hrubé mzdy. Do rozpočtu to má přinést dodatečných 11,9 miliardy korun.

„My se domníváme, že balíček není postaven dobře, že se extrémně dotýká zaměstnanců,“ řekl poslancům rozpočtového výboru ve středu předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

Balíček má přinést zvýšení daně z příjmu firem z 19 na 21 procent. Nově se sazbou daně z příjmu 23 procent mají danit příjmy fyzických osob nad trojnásobkem průměrné mzdy (nyní asi 121 tisíc korun), dosud se vyšší sazbou daní částka nad čtyřnásobkem průměrné mzdy (nyní nad 161 tisíc korun).

Koalice počítá i s rušením řady daňových výjimek.. „Je to přijatelná cena za budoucí prosperitu Česka,“ řekl dříve premiér Fiala.

Úsporný balíček počítá také s tím, že nově budou dvě sazby DPH 12 a 21 procent. Pro potraviny bude sazba 12 procent a nulové zdanění má platit pro knihy.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...