Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bitva o úspory je ve finále. Boj bude o DPH, třeba na menstruační potřeby

Poslanci pokračují v projednávání vládního úsporného balíčku, tentokrát na mimořádné schůzi, kterou svolala koalice. Na snímku Vít Rakušan (STAN). (7. září 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Úsporný balíček, který předložila vláda, čeká už jen závěrečné hlasování. Tři jednací dny potřebovali poslanci na projednávání úprav balíčku. „Po přijetí toho zákona jsme schopni snížit deficit státního rozpočtu příští rok o 97 miliard a v roce 2025 o 150 miliard,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.
  7:04aktualizováno  19:39

Poslance bude čekat při schvalování zákona hlasování o desítkách pozměňovacích návrhů. Řada z nich se bude týkat vládou navrhovaných úprav DPH. Půjde třeba o to, aby se do snížené, dvanáctiprocentní sazby daně na poslední chvíli dostaly menstruační potřeby.

„Menstruace je předpoklad, který umožňuje lidstvu přirozenou reprodukci. Je to vlastně určitý dar,“ přesvědčovala kolegy poslankyně ANO Ivana Mádlová.

Je smutné, že dámské hygienické potřeby jsou na roveň alkoholu, řekla poslankyně

„Bohužel je velmi smutné, že dámské hygienické potřeby jsou vlastně na roveň luxusního zboží a neřestí - alkoholu a tabáku. Opravdu to takto chceme?“ ptala se Mádlová. Zmínila, že jsou v nulové sazbě DPH knihy.

„Stejně tak zůstává nulaprocentní spotřební daň na tiché víno. Já samozřejmě nic proti dobrému vínu nemám, nic proti vinařům, ale spíš si tady kladu otázku, proč dámské hygienické potřeby musí být jedenadvacetiprocentní sazbě a proč jiné komodity vlastně nezůstávají v té sazbě. Málo tedy ženy křičely, nebo jakým způsobem? Proč? Proč to nejde?“ ptala se poslankyně na zdanění dámských hygienických potřeb, které potřebuje 2,8 milionů žen v Česku.

„Musím říct, že mě velmi mrzí třeba postoj pana ministra zdravotnictví, který v tomto směru víc nezabojoval o přeřazení dámských hygienických pomůcek do snížené sazby, protože to nepochybně souvisí se zdravím,“ řekla Mádlová.

Ocenila vstřícný postoj části vládní koalice. „Věřím tomu, že to skutečně prostě přehodnotíte. Piráti určitě, chtěla bych jim poděkovat, že v tomto směru tedy podpořili tento nápad, a budu se těšit, že budou mít sílu podpořit i tento pozměňovací návrh. Totéž, chtěla bych poděkovat i kolegyním z KDU, protože i ony se na toto téma vyjadřovaly velmi pozitivně a vnímají to jako problém, stejně tak jako kolegyně Ochodnická z TOP 0o,“ uzavřela poslankyně.

Poslanci výrazně zrychlili, fotbaloví fanoušci mezi nimi stihnou i zápas Česko - Albánie

Koalice nejprve ve čtvrtek ráno prosadila, že o balíčku může Sněmovna na mimořádné schůzi znovu jednat opět až do půlnoci. Šéf poslanců ODS Marek Benda, který to prosadil, řekl, že má ambicí dokončit projednávání konsolidačního balíčku do pátku.

Jenže odpoledne poslanci prudce zrychlili a fotbaloví fanoušci mezi nimi tak nakonec stihnou i večerní fotbalový zápas kvalifikace Mistrovství Evropy Česko - Albánie. Ze seznamu přihlášených ve čtvrtek totiž odpoledne postupně začala mizet jména ještě rychleji než protagonisté slavné detektivky Agathy Christie Deset malých černoušků.

Řečnický pultík ve čtvrtek hned na začátku dne znovu obsadil předseda ANO Andrej Babiš. „Strašně moc lidí z této vlády má průjem, ale to se dá řešit i bez endiaronu,“ prohlásil předseda ANO. „Není to konsolidační balíček, jenom zdaní všechny,“ řekl bývalý premiér. „Žádný daňový balíček nepotřebujeme. Brutálně navýšíte daně,“ prohlásil také expremiér.

Nejsem ohrožení demokracie, ale jsem vaše ohrožení, řekl poslancům Babiš

„Váš zbytečný ministr pro Evropskou unii mě urážel, mluvil de facto o tom, že lžu, kradu, podvádím a dělám špinavou práci. Nenechám se urážet nějakou nulkou,“ vrátil se ke středeční hádce ve Sněmovně, při níž také označil ministra Martina Dvořáka za STAN za „parazita“.

„Já nejsem ohrožením demokracie, já jsem vaše ohrožení, já ohrožuju vás, tenhle polistopadový kartel,“ řekl také předseda ANO.

6. září 2023

„Balík zákonů není ničím jiným než masivním plošným zvýšením všech existujících daní a odvodů a negativně dopadne na všechny skupiny občanů - zaměstnance, živnostníky, seniory, rodiny s dětmi, ale i na české firmy a zaměstnavatele,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. Příjmy jsou podle něj dostatečné, SPD by je posílila srážkovou daní z dividend převáděných z České republiky do zahraničí.

Návrat nemocenského pojištění pro zaměstnance, vyšší daně pro firmy

Peníze do rozpočtu má podle návrhu pětikoalice přinést například opětovné zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 procenta z hrubé mzdy. Do rozpočtu to má přinést dodatečných 11,9 miliardy korun.

Balíček má přinést zvýšení daně z příjmu firem z 19 na 21 procent. Firmy budou moci od příštího roku vést účetnictví v eurech, dolarech či librách. A to v případě, že jsou pro firmy jejich funkční měnou. Tedy pokud v této měně probíhá většina jejich transakcí.

Nově se sazbou daně z příjmu 23 procent mají danit příjmy fyzických osob nad trojnásobkem průměrné mzdy, dosud se vyšší sazbou daní částka nad čtyřnásobkem průměrné mzdy (nyní nad 161 tisíc korun).

Sazby daně z nemovitosti se zvýší přibližně na 1,8 násobek. Výnos daně zůstane obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu 10 miliard korun.

Stát by měl nově získat 55 procent výnosů daně z hazardu místo dosavadních 35 procent. Obcím podle počtu povolených herních automatů zůstane 22,5 procenta, dalších 22,5 procenta připadne obcím podle počtu obyvatel.

Jen dvě sazby DPH, pro potraviny 12 procent

Úsporný balíček počítá také s tím, že nově budou dvě sazby DPH 12 a 21 procent. Pro potraviny bude sazba 12 procent a nulové zdanění má platit pro knihy. Noviny nakonec budou ve snížené sazbě DPH 12 procent, stejně jako časopisy.

Zaměstnancům zůstane, byť v osekané podobě, daňové zvýhodnění benefitů, jako jsou MultiSport karty do fitness. Všechny doposud od daně osvobozené nepeněžní benefity, které zaměstnavatel zaměstnanci poskytne, mají být podle dohody pětikoalice osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrné mzdy.

Premiér Petra Fiala řekl iDNES.cz, že už nepočítá s dalšími věcnými změnami v balíčku z vládní strany nad rámec těch, na nichž se už pětikoalice dohodla, s výjimkou legislativních úprav.

Opoziční ANO se proti vládnímu návrhu balíčku vymezilo na tiskové konferenci stínové vlády. „ANO bude do poslední chvíle hájit to, že by takové zvýšení daní naši ekonomiku poškodilo,“ řekla šéfka poslaneckého klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová.

Připomněla některé pozměňovací návrhy, které opoziční hnutí prosazuje. V nižší sazbě DPH 12 procent mají podle hnutí zůstat i dětské pleny, kojenecká voda, palivové dřevo, ale i třeba pivo. ANO má výhrady i k vládou chystanému zvyšování daně z nemovitosti, ke zvýšení odvodů pro živnostníky a rušení některých daňových výjimek.

„Petr Fiala zcela zapomněl na své předvolební sliby o snižování výdajů státního rozpočtu, kapituloval na ideu malého a efektivního státu a zcela se zpronevěřil myšlence nezvyšování daní,“ tvrdí Schillerová.