Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebudou výměnné obchody s vládou, na dohody se nedá spolehnout, reagovala Schillerová na nezvolení Havlíčka

Česko

  10:36
Hnutí ANO oznámilo, že nebude ve Sněmovně přistupovat na žádné výměnné obchody s vládní koalicí. „Teď víme, že se na žádné dohody nemůžeme spolehnout,“ řekla ve Sněmovně po poradě ANO šéfka klubu Alena Schillerová v reakci na nezvolení Karla Havlíčka místopředsedou Sněmovny.

„Konečně jsme se dozvěděli, co je to ta nová politická kultura. Chápu to tak, že je to trest, že jsme si dovolili vystupovat při jednání důvěře vládě 23 hodin,“ řekla Schillerová.

„Nebudeme přistupovat na výměnné obchody,“ oznámila po poradě poslaneckého klubu ANO ve Sněmovně Schillerová. Připomněla, že hnutí ANO bylo ujišťováno, že bude mít v dolní komoře parlamentu nárok na dva místopředsedy, ale vládní koalice zablokovala zvolení již druhého kandidáta bývalého vládního, dnes opozičního hnutí. Nejprve bývalého šéfa Sněmovny Radka Vondráčka, teď i bývalého vicepremiéra Havlíčka.

„Výsledek není překvapivý, je to vizitka pětikoalice. Jasně jsem řekl, že nebudeme posty handlovat za poslušnost, zákony nebo jiné pozice. To je pro mě nepřekročitelné,“ sdělil ČTK Havlíček. „Odmítám měnit špatnou docházku pětikoalice do Sněmovny za křeslo, které jim navíc nepatří. O nic nebudeme prosit, za minulé vlády to bylo 3:3, nyní 5:1. To mluví za vše,“ řekl bývalý vicepremiér, který vedl ministerstvo průmyslu a obchodu i dopravy ve vládě Andreje Babiše.

Hnutí ANO tak má jednu místopředsedkyni Sněmovny Janu Mračkovou Vildumetzovou.

Schillerová poukázala na to, že nejsilnější klub ve Sněmovně se 72 poslanci tak má ve vedení dolní komory parlamentu stejné zastoupení jako Piráti, i když ti mají jen čtyři poslance – tedy osmnáctkrát méně.

„Ve volbě místopředsedy Sněmovny neuspěli ani Karel Havlíček z ANO, ani Tomio Okamura z SPD. Nedostali dost hlasů ani v jednom kole volby,“ řekl iDNES.cz šéf volební komise Martin Kolovratník v úterý večer po druhém kole tajné volby. Hlasovalo 154 poslanců, 11 neodevzdalo volební lístek. Havlíček dostal 61 hlasů, Okamura 24 hlasů. Tedy mimochodem o čtyři hlasy více, než kolik má ve Sněmovně poslanců Okamurovo hnutí.

„Opozice zatím jednání Sněmovny destruuje,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Koaliční poslanci nabídli podle něj Schillerové několik solidních dohod, ani k jedné ale nedošlo.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat