Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kvůli agresivitě Ruska mluví vládní strategie o přípravě na dlouhou obrannou válku

Ministryně obrany Jana Černochová ve Sněmovně foto: Jakub Stadler, MAFRA

Česko se musí podle nové obranné strategie, kterou představila poslancům výboru pro obranu ministryně obrany Jana Černochová z ODS, chystat na možnost dlouhé války vysoké intenzity s protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi. Strategii podle Černochové v září projedná Bezpečnostní rada státu a na přelomu září a října vláda.
  8:57

„V důsledku rostoucí agresivity Ruska je hlavním úkolem české obranné politiky všestranná příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi,“ píše se doslova ve strategii, která byla prezentována v pátek ráno poslancům, kteří ji jednomyslně vzali na vědomí.

„Prvním prioritním úkolem je budovat dobře vyzbrojené, vybavené, vycvičené a v boji udržitelné ozbrojené síly nasaditelné do operací kolektivní obrany,“ píše se v textu, který už dříve ministryně prezentovala prezidentovi Petru Pavlovi, vrchnímu veliteli ozbrojených sil.

Druhým prioritním úkolem je podle představené obecné strategie všestranná operační příprava území České republiky a zabezpečení přijetí, přesunů a podpory potenciálně velkého množství spojeneckých sil.

Dokument říká, že obranu ČR nelze zajistit pouze profesionálními vojáky. „Na obraně se musí více podílet připravené a dostupné zálohy ozbrojených sil,“ uvádí nová obranná strategie. Armáda chce do roku 2030 zvýšit počet profesionálních vojáků z 24 na 30 tisíc a v záloze mít 10 tisíc osob.

Podle strategie bude Česká republika vytvářet předpoklady pro zapojení obranného průmyslu do systému hospodářské mobilizace.

Na svou obranu bude každý rok země vydávat nejméně 2 procenta HDP a případě potřeby přistoupí k dalšímu navýšení obranných výdajů nad tuto úroveň.

Na 2 procenta HDP na obranu už kývli poslanci v dubnu. „Vybírání mírové dividendy bohužel skončilo po loňském únoru a je to asi jasné úplně každému,“ řekla tehdy ministryně obrany v narážce na válku, kterou rozpoutal Putin a Rusko napadlo Ukrajinu.

Práci ministerstva obrany na přípravě strategie pochválil předseda výboru, bývalý ministr obrany za ANO Lubomír Metnar.