Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chodci jsou sráženi jako kuželky jízdními koly, tvrdila poslankyně Ožanová

Česko

  7:12aktualizováno  16:16
Zatímco podle poslankyně opozičního hnutí ANO Ožanové jsou chodci sráženi na chodníky jako kuželky jízdními koly nebo koloběžkami, ministr dopravy Martin Kupka z ODS iDNES.cz řekl, že mu není známo, že by docházelo k takovému jevu. Sněmovna projednávala změny bodového systému řidičů, které navrhla vláda.

Bodový systém by měl podle návrhu vlády obsahovat tři sazby místo současných pěti, nově bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest trestných bodů. Ve druhém čtení mohli poslanci předkládat pozměňovací návrhy.

Ze zákona by na návrh Ožanové měla zmizet povinnost dodržovat minimální odstup při předjíždění cyklistů. Nová povinnost dodržovat bezpečný odstup 1,5 metru platí od loňského ledna. „Vnímáme, že pravidlo bylo zavedeno celkem nedávno,“ odmítá takovou změnu Kupka,

„Ovšem neschválili jsme povinný odstup cyklistů od chodců, malých dětí či maminek s kočárky, a já to považuji za zcela nevhodné, co jsme tehdy udělali,“ řekla před tím ve Sněmovně poslankyně

„Pokud je někdo hlupák, je jedno, co řídí. Nejenom řidiči motorových vozidel jsou bezohlední, vážené dámy a pánové, také řidiči jízdních kol či koloběžek. Znáte to, když jdete po chodníku a najednou vás srazí kolo či koloběžka. Jiný účastník silničního provozu, než chodec, nesmí chodník užívat. Přesto je zcela standardní, že jsou chodci sráženi jako kuželky jízdními koly či koloběžkami,“ tvrdila poslancům Ožanová.

„Nezaznamenal jsem, že by docházelo k tomu jevu,“ reagoval na to později na tiskové konferenci na dotaz iDNES.cz ministr dopravy.

Ožanová také navrhuje, aby cyklisté tam, kde jsou cyklostezky, je museli využívat a nemohli jet jinudy, a také to, že přilba pro cyklisty by měla být povinná bez ohledu na věk. „Nediskriminujme cyklisty věkem, ať mají povinnost mít přilbu i cyklisté starší 18 let,“ hájila návrh poslankyně ANO.

„Nejsem příznivcem povinné helmy pro všechny věkové skupiny,“ reagoval ministr dopravy Kupka

Možnost řídit auto už v 17 letech pod dohledem

Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič podle vládního návrhu přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud. U nejzávažnějších přestupků bude moct sbírat body do odebrání řidičského průkazu nejvýš dvakrát, u středně závažných přestupků třikrát.

Novela zavede také třeba možnost řídit auto už v 17 letech, ale jen pod dohledem mentora. Kupka řekl, že by mohli být zapsáni až čtyři mentoři.

Rušení nadbytečných předpisů

Sněmovna také projednala ve druhém čtení návrh na zrušení nadbytečných právních předpisů. Vláda chce odstranit z právního řádu více než 10 tisíc zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané.

.Stihli se rovněž pohádat při projednávání odpovědí členů vlády na písemné interpelace. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS ve Sněmovně totiž označil předsedu stínové vlády ANO Karla Havlíčka za „proruského politika“.

Poslanci ANO při jeho slovech nesouhlasně bučeli a exministr životního prostředí Richard Brabec následně na oplátku vládu označil za „protičeskou“ a jeho kolega Aleš Juchelka za „proinflační“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!