Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd.
Pro odmítnutí vládního návrhu hlasovalo 60 ze 142 přítomných poslanců. ANO a SPD jsou ve Sněmovně v menšině, a tak nemohly prosadit svou. Šlo jen o to, jak dlouho vydrží vzdorovat. Ale ani obstrukce neměly tentokrát takovou sílu, nejdéle - tři a půl hodiny mluvil šéf ANO Andrej Babiš - ale po půlnoci došel opozici dech a nevydržela zákonu vzdorovat ani do rána.
Vláda chce změnit i současná pravidla pro mimořádné valorizace v průběhu roku. Ty mají být nahrazeny jednorázovým přídavkem po zbytek roku, který by se ale už nezapočítával do řádné valorizace od začátku roku. „Nebude o něj muset nikdo žádat,“ řekl ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Předčasný důchod má být možný maximálně 3 roky před dosažením věku, kdy má člověk nárok na řádný důchod. Jít by do něj by mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.
Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část valorizovat neměla.
Jde o předstupeň k důchodové reformě, na níž se shodla vládní pětikoalice a podle níž se má věk odchodu do penze nově nastavovat podle vývoje doby dožití každý rok lidem, kterým je 50 let. „Tato vláda je první, která má odvahu přijít s důchodovou reformou,“ řekl ve Sněmovně premiér Petr Fiala.
Důchodci mají jediní kompenzovanou inflaci, řekl premiér Fiala
Důchody představují největší výdaj rozpočtu a demografický vývoj je proti nám, řekl ve Sněmovně premiér Fiala. „Důchodci, senioři, a to je dobře, se stávají jedinou společenskou skupinou, která má plně kompenzován růst inflace,“ uvedl předseda vlády
„Pokud bychom se nepustili do reformy penzí, výdaje na důchody by brzy tvořily většinu celého rozpočtu. A vládě, každé budoucí vládě, ať bude jakákoliv, by nezbylo dost peněz na další věci, na investice, na vzdělání nebo třeba na obranu,“ prohlásil předseda vlády. „Dokonce ani na nezbytná sociální opatření, jako jsou třeba rodičovské příspěvky nebo přídavky na děti,“ dodal.
Fiala označil předloženou novelu za první krok k tomu, aby vláda mohla představit ucelenou důchodovou reformu.
„Počítáme s tím, že stát bude každému účastníkovi sociálního pojištění vyplácet důchody průměrně 21,5 roku. To je číslo, které by mělo zůstat stejné pro všechny generace občanů České republiky. Nově přiznané důchody od roku 2026 se také budou postupně valorizovat pomaleji, než tomu bylo dosud. Ale prosím, jde o snížení valorizace zhruba v řádu 150 až 200 korun,“ rekapituloval předseda vlády na čem se vládní pětikoalice domluvila.
Vláda chce zavést sdílení důchodových nároků manželů, tedy rovnější rozdělení důchodů v případě, kdy manželé měli výrazně rozdílné příjmy, a při výpočtu důchodů zohledňovat výchovu dětí.
Za posledních třicet let chybí 900 tisíc dětí
Pokud má člověk rád své děti a svá vnoučata, tak si myslím, že rozumný člověk, člověk, který si v životě mnoho odřekl proto, aby se jeho děti a vnoučata mohly mít přiměřeně dobře, tak si myslím, že pochopí, že některá opatření je nutno udělat,“ řekl ministr Jurečka.
„Kdybychom to nechali tak, tak v roce 2050 v tomto systému bude každý rok chybět více jak 350 miliard korun. Každý rok,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí.
Důvodem je i to, že za posledních třicet let chybí statisíce dětí . „Nemáme porodnost, která by měla hodnotu dvě a více dětí na jednu ženu. Takže o toto úsilí se máme stále snažit, nesmíme na něj rezignovat a naše vláda na něj také nerezignuje. Ale to, že nám chybí za těch skoro třicet let 900 tisíc dětí, už je fakt, který se stal, ten už nedokážeme zpětně změnit,“ uvedl ministr.
České rodiny zkrátka nechtějí mít víc dětí, populace stárne a čím dál méně lidí v produktivním věku tak bude muset platit rostoucí počet penzistů.
„Reagujeme na to, že důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný,“ řekl již před schůzí ministr Jurečka. „Jsem připraven jednat dalších čtyřiadvacet, třicet hodin,“ uvedl také na tiskové konferenci pětikoalice. „Budeme tady tak dlouho, jak bude třeba. Nebudeme z toho dělat show,“ odvětil mírně podrážděně na otázku, zda má s sebou spacák a zda je připraven i na jednání o víkendu.
Poslanci hned v úvodu mimořádné schůze odhlasovali na návrh šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného, že mohou jednat i hlasovat také po půlnoci, klidně až do rána. Nakonec opoziční poslanci neměli chuť ani sílu jednání protahovat ani do rána, ani do dalších dnů - jako když v březnu schvalovali nižší valorizaci důchodů od letošního června a opozice vydržela obstruovat několik dnů.
„Smyslem důchodové reformy je zachránit důchody třeba i pro generaci mých rodičů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Není to žádná důchodová reforma, říkali jeden po druhém opoziční politici
„Je to série parametrických změn, není to žádná důchodová reforma,“ prohlásil šéf SPD Tomio Okamura o vládním návrhu.
To, že vláda nepředkládá reformu, ale jen úpravu některých parametrů, pak zaznělo během více než třináctihodinové rozpravy ještě mnohokrát. Unisono na to upozorňovali opoziční poslanci.
„Jediným cílem je snížení životní úrovně důchodců,“ řekla k předloze šéfka poslanců ANO Alena Schillerová a označila ji za nesmyslný asociální návrh. Vláda podle ní současnou situaci penzistů nechápe.
Opozice ale neměla dost hlasů na to, aby návrh vlády potopila při současném rozložení sil ve Sněmovně.
„Pokud to prosadíte silou, nepřežije to déle než jedno volební období,“ varoval vládu před půlnocí poslanec ANO Marek Novák. Byla to ale poslední vážnější hrozba ze strany opozice. Po půlnoci se jednání Sněmovny velmi zrychlilo a na počínání většiny zúčastněných bylo znát, že chtějí rychle domů a rozhodně nepočítají s jednáním přes den v pátek a už vůbec ne o víkendu.