Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dva dny voleb zůstanou. Lidé si budou moci vyzvednout voličský průkaz i jinde

Ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně foto: Jakub Stadler, MAFRA

Poslanci schválili zrychleně změnu, kterou ocení ti, kdo pracují či studují jinde, než kde mají trvalé bydliště a kde chodí volit. Budou moci požádat o voličský průkaz na portálu veřejné správy, písemně či osobně u kteréhokoli obecního úřadu nebo zastupitelského úřadu a určit si úřad, kde si průkaz vyzvednou nebo který jim ho zašle.
  16:56aktualizováno  20:05

Zachovány zůstanou dvoudenní volby, původně přitom vláda prosazovala na návrh ministerstva vnitra jednodenní hlasování. „Je to z praktických důvodů, volební komise by byly přetížené hlavně u komunálních voleb,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

„Za obrovský přínos považuji také to, že o voličský průkaz bude možné zažádat na kterémkoliv obecním úřadu a nikoliv pouze v místě trvalého bydliště. Vidím to jako velkou výhodu, která by se mohla projevit na zvýšení voličské účasti,“ uvedla Lucie Potůčková z hnutí STAN. „Ze zahraničí bude možné volit i do Evropského parlamentu,“ uvedla také Potůčková.

Změny organizaci voleb schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení, na úpravě se dohodly všechny strany. Novelu nyní posoudí Senát.

Změní se i pravidla pro tvorbu volebních okrsků a vzniknout by měl nový informační systém správy voleb s cílem usnadnit podávání kandidátních listin a vydávání voličských průkazů. Předloha souvisí s ústavní novelou, podle níž se krajské, senátní i komunální volby budou od roku 2026 konat vždy na konci prvního říjnového týdne.

Stát zdaní nadnárodní firmy. Obří korporace se jim nevyhnou, řekl Michálek

Poslanci jednali v úterý i o novele zákona o dorovnávacích daních. Státu mají umožnit danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí, ale působí i v tuzemsku. Zákon se bude vztahovat na nadnárodní i vnitrostátní společnosti, které měly ve dvou z posledních čtyř let konsolidované výnosy nejméně 750 milionů eur (18 miliard korun) a působí i na českém trhu.

Pokud jejich efektivní zdanění v Česku nedosáhne 15 procent, správce daně celé firmě nebo firmám ze skupiny působícím v Česku vyměří dorovnávací daň, která zajistí minimální patnáctiprocentní zdanění. Zákon čeká už jen závěrečné hlasování.

„Dlouhodobě podporujeme férové nastavení daní, obří korporace se jim nevyhnou,“ řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. „Získáme ročně miliardy navíc do státního rozpočtu,“ zdůraznil.

Poslanci v úterý zahájili ještě projednávání úpravy zbraňové legislativy, podle níž by lidem místo fyzických zbrojních průkazů nebo licencí stačilo existující oprávnění k používání zbraní v jejich centrálním registru.

Změna přinese podle ministerstva vnitra digitalizaci a zrušení zbytečného papírování pro legální držitele zbraní. Zákon zavádí také další kategorii zbraní a zjednodušuje strukturu zbrojních průkazů a zbrojních licencí.

Poslanci těsně odmítli jednat o tom, zda vyhostit palestinskou ambasádu

Poslanci těsně odmítli jednat o tom, že má být v Česku ukončeno působení palestinského zastoupení. Navrhl to člen skupiny přátel ČR - Izrael Miloslav Janulík. Bylo to den před cestou premiéra Petra Fialy do Izraele, kde se setká s premiérem Benjaminem Netanjahu a prezidentem Jicchakem Herzogem.

Bylo pro to 79 ze 161 přítomných poslanců. Pro návrh opozičního poslance Janulíka z ANO byli i tři poslanci ODS - ministryně obrany Jany Černochové, Jan Bureš a Zdeňka Němečková Crkvenjaš - lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek a jeho stranický kolega Ondřej Benešík, a Jan Kuchař z hnutí STAN, to ale to nestačilo.

Premiér Fiala a pět dalších poslanců ODS hlasovalo proti tomu, aby se otázkou palestinské ambasády Sněmovna v úterý zabývala.

Schůzka Bartoška s velvyslankyní Izraele

Předseda Meziparlamentní skupiny přátel ČR - Izrael Jan Bartošek hned po hlasování pospíchal na schůzku, kterou si od 17 hodin naplánoval ve Sněmovně s velvyslankyní Izraele Annou Azari, i za přítomnosti ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. „Není to veřejné,“ uvedl pro iDNES.cz Bartošek.

Poslanci už 10. října na jeho návrh jednomyslně schválili usnesení odsuzující teror Hamasu v Izraeli a vyzývající vládu, aby ve vhodném okamžiku přesunula české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

„Je to věc, která se dá řešit v řádu měsíců,“ řekl premiér Petr Fiala o dva dny při interpelacích, když odpovídal na dotaz, kdy by podle něj mohla být přesunuta ambasáda v Izraeli do Jeruzaléma. Sám dal před tím najevo, že by si to přál, na rozdíl od ministra zahraničí Jana Lipavského.

Jediné řešení je, že lodi nevyplují, burcoval Babiš proti migrantům

Bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš v úterý před poslanci znovu také burcoval proti přijímání migrantů z Afriky do Evropy. „Jediné řešení je, že lodi nevyplují,“ prohlásil Babiš.

„Evropa se probouzí, dobré ráno,“ reagoval expremiér na to, že nálada se mění i v Německu, jejíž bývalá kancléřka Angela Merkel říkal - „wir schaffen das“, tedy „to zvládneme“.

Babišovi se ale nepodařilo přesvědčit poslance, aby jednali o tom, že uloží premiérovi, ať vláda změní postoj k migračnímu paktu Evropské unie.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!