Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Sněmovnu ovládl Lisabon

Česko

PRAHA Česko po včerejšku učinilo významný krok k tomu, aby ze států sedmadvacítky Evropské unie zůstala už jen jediná země, která neschválila Lisabonskou smlouvu: Irsko.

Čeští poslanci totiž včera po měsících odkladů přistoupili k ratifikaci tzv. euroústavy.

Zákonodárci o smlouvě včera jednali tři hodiny, samotné hlasování si ale nechali až na dnešek. Z rozložení sil ve sněmovně se ale už během včerejška zdálo vysoce pravděpodobné, že poslankyně a poslanci Lisabonskou smlouvu nakonec schválí.

Až dosud chybějící hlasy totiž včera slíbila nejsilnější vládní strana ODS. Pro byli i sociální demokraté, lidovci a zelení, kteří přijetí euroústavy požadují dlouhodobě. Občanští demokraté, kteří dosud smlouvu většinově odmítali, nakonec přistoupili na argumentaci svého šéfa Mirka Topolánka. Premiér, který nyní předsedá Evropské radě, opět zopakoval, že Lisabonská smlouva je sice špatná, ale ta příští by podle jeho mínění byla ještě horší.

„Neschválení nesmí dát velkým státům záminku vytlačit nás od jednacího stolu. V případě ne Lisabonské smlouvě se dostaneme na periferii. Není to, že bych jásal, nejásám, ale budu hlasovat pro a vyzývám k tomu i své stranické kolegy,“ řekl včera Topolánek v závěru svého vystoupení ve sněmovně.

Hlasování nanečisto Občanští demokraté si přitom už předtím udělali na zasedání svého poslaneckého klubu orientační hlasování.

„Ze zhruba padesátky přítomných bylo asi třicet pro, zbytek proti,“ podotkl jeden z poslanců ODS. Smlouva by tak měla mít zaručeno nutných 120 poslaneckých hlasů pro přijetí.

Rebelové hrozí odchodem Jedinou stranou, která podporu Lisabonské smlouvě odmítla jako celek, se tak stali komunisté.

Ti i včera trvali na referendu o smlouvě a stejně jako část poslanců ODS odmítajících smlouvu i změnu jednacího řádu Parlamentu. Tak, aby měla sněmovna i Senát pojistku, že vláda při předávání kompetencí do Bruselu ani jednu z komor parlamentu neobejde. Tento bod ale budou poslankyně i poslanci projednávat až v pátek.

Nejvýraznější odpůrci smlouvy z ODS, jako například Alena Páralová, zase hrozili vystoupením z poslaneckého klubu, případně z celé strany. To by mohli učinit ještě například Juraj Raninec či Jan Schwippel, kteří už ale klub opustili před časem.

Lisabonskou smlouvu ještě čekají velké problémy v Senátu. Část senátorů z ODS se chce opět obrátit k Ústavnímu soudu. Navíc coby představitelé nejsilnější senátní frakce prohlašují, že bez změn jednacího řádu parlamentu budou hlasovat proti smlouvě.

Tu navíc chtějí projednat nejdřív v dubnu. „Kolegové riskují naše odmítnutí. Myslím, že nikam nepospícháme. Neměli by se nechat vydírat dalšími stranami ve sněmovně, řekl senátor Jaroslav Kubera z ODS.

Jednání se táhlo Poslanci původně slibovali, že včerejší jednání bude krátké, nakonec se ale natáhlo, a proto poslanci hlasování odložili na dnešek. Řečněním od pultu v sále během včerejška mohli obstruovat pouze komunisté a odpůrci smlouvy z řad ODS.

„Budeme žádat přerušení jednání. Je tu otázka referenda a změny jednacího řádu,“ tvrdil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

„Že nás přehlasují? Sílu na to mají, no. V takovém případě ale nebudeme jednání prodlužovat. Pokud ostatní nespustí kobercový nálet projevů. Pak bychom samozřejmě museli reagovat,“ dodal komunistický poslanec.

Autor: