Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sníh rychle taje a hladiny řek stoupají

Česko

  7:56aktualizováno  8:21
PRAHA - Hladiny devíti řek na jihu Čech překročily povodňový stupeň a v noci byl pro Jihočeský a také Ústecký kraj vyhlášen extrémní stupeň nebezpečí. Hladiny řek budou podle Českého hydrometeorologického ústavu vzhledem k rychlému odtávání sněhové pokrývky i nadále stoupat.

Povodně v Černošicích, 15.1.2011 foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Hladiny devíti řek na jihu Čech překročily povodňový stupeň. Na Lužnici v Bechyni, Malši v Roudném a Smutné v Rataji platí druhý, na Nežárce, Stropnici, Blatnici, Otavě a Skalici pak nejnižší, tedy první stupeň povodňové aktivity.

Lužnice v měřící stanici Bechyně překonala první stupeň ve středu večer a o půlnoci hned druhý. Nad ránem dosáhla 313 centimetrů, za dva dny tak stoupla o 130 centimetrů. Hladina řeky Malše v Roudném kolísá mezi prvním a druhým stupněm na 210 centimetrech od 02:00. Prudce stoupla i řeka Smutná v monitorovací stanici Rataje. Hladina se drží na 240 centimetrech, o 70 centimetrů nad normálem.

Hladina Mandavy ve Varnsdorfu přes noc klesla z nejvyššího třetího na první povodňový stupeň.

Středočeský kraj

Na některých řekách ve Středočeském kraji platí první povodňové stupně, tedy bdělost. Zvýšené průtoky jsou kvůli oblevě a rychlému tání sněhu na Sázavě, Doubravě, Blanici a Berounce, vyplývá z dnešních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Překročení prvního stupně povodňové aktivity bylo dnes ráno hlášeno na Sázavě v Kácově, ve Zruči nad Sázavou a Nespekách, na Doubravě ve Žlebech, na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem a Berounce ve Zbečně. Bdělost platí i na potoku Mastník v Radíči na Příbramsku. Podle hydrometeorologů v současnosti výška hladiny na většině těchto míst stagnuje.

Plzeňský kraj

Radbuza, Úhlava, Úslava, Berounka a Hamerský potok dosáhly na několika místech prvních a krátce i druhých, povodňových stavů. Vyplývá to z dnešních údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Druhý povodňový stupeň byl vyhlášen na několik hodin například na Úslavě v Prádle na Plzeňsku a podle informací Povodí Vltavy také na Úhlavě v Přešticích. První povodňové stupně jsou momentálně na Úslavě v Prádle, ve Ždírci a v Plzni - Koterově, na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku a ve Lhotě u Plzně a na Úhlavě ve Štěnovicích. Zvýšené průtoky se odrazily na toku Berounky, která vzniká v Plzni soutokem Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Mže.

V Plzni na Bílé Hoře a v Liblíně na Rokycansku je na Berounce první povodňový stupeň. První stupeň je také na Hamerském potoce v Plané na Tachovsku.

Kvůli počasí měli ve středu několik zásahů hasiči. Monitorovali například Úhlavu ve Švihově na Klatovsku, uzavřeli tam povodňové zábrany a čerpali vodu. V Dlouhé Vsi na Klatovsku museli vyčistit kanálovou vpusť, protože voda přitékající z pole ohrožovala zaplavením chatky. "Vykopáním asi pětimetrové strouhy hasiči zabránili vodě, aby tekla do stavení," uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Hasiči také monitorovali řeku Úhlavy od obce Předenice do Lužan na Plzeňsku.

Vysočina

K prvnímu stupni povodňové aktivity vystoupala hladina Želivky v Želivě, platí také na Sázavě v Chlístově, Světlé nad Sázavou a ve Žďáru nad Sázavou, na Šlapance v Mírovce a na Doubravce v Bílku. Podle meteorologů by hladiny řek mohly kvůli tání sněhu dále stoupat.

Teploty na Vysočině se po ránu pohybují od dvou do šesti stupňů Celsia.

Vane čerstvý vítr, který v nárazech přesahuje rychlost 70 kilometrů za hodinu. Je polojasno až oblačno, místy až skoro jasno. Během dne bude od západu přibývat oblačnost. K večeru budou na většině území dešťové přeháňky nebo občasný déšť, ve Žďárských vrších je později i možnost srážek sněhových. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou tří až sedmi stupňů.

Na 77,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Brno havarovala dvě nákladní auta a blokují stoupací jízdní pruh. Osobní automobily havarovaly také poblíž Slavětic a Dalešic na Třebíčsku. Nehody se obešly bez zranění.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat