Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Snítilý chce v pátek prezidenta volit

Česko

  15:33
Praha - Poslanec Snítilý, jehož zdravotní problémy byly údajně způsobeny politicky motivovaným nátlakem, má v plánu v pátek na Pražský hrad přijít a prezidenta volit. Okolnosti svého kolapsu zatím odmítl vysvětlit.

Poslanec Evžen Snítilý (ČSSD). foto: Reprofoto

Evžen Snítilý (ČSSD) v sobotu ze zdravotních důvodů společnou parlamentní schůzi na Pražském hradě opustil. V pátek podle dostupných informací nehlasoval ve druhém kole ani pro jednoho z uchazečů o funkci hlavy státu, tedy ani pro Jana Švejnara, který byl oficiálním kandidátem ČSSD. Spekuluje se o tlaku, jemuž Snítilý údajně čelil.

Občanští a sociální demokraté se ale z vytváření tohoto tlaku obviňují navzájem. "Nebudu se k žádné otázce vyjadřovat. Počkejte řádově od úterka do čtvrtka. Ke všem otázkám se vyjádřím najednou," řekl poslanec.

Na dotaz, zda v pátek dorazí na Hrad, ale uvedl, že je jedním z volitelů a je to pro něj čest. "Jestliže mě to zdravotní stav dovolí," dodal. Koho podpoří, ale neřekl.

Tento snímek pořízených v chodbách Pražského hradu prezentoval Jiří Paroubek jako důkaz nátlaku ODS na poslance Snítilého.
Na fotografii jsou zleva poslankyně Horníková (ODS), ministr Langer (ODS) a poslanec Snítilý (ČSSD).
Sociální demokraté v sobotu uvedli, že se Snítilý zhroutil po schůzce s poslancem a ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) a poslankyní Zdeňkou Horníkovou (ODS), protože na něj činili nátlak. To ale Langer i Horníková odmítli. Langer naopak obvinil z nátlaku na Snítilého sociální demokraty, protože poslanec při druhém kole prezidentské volby nepodpořil Jana Švejnara, který kandidoval s podporou ČSSD proti Václavu Klausovi.

Spekulace o spolupráci s komunistickou kontrarozvětkou
Podle deníku Právo mohlo za sobotním náhlým zhroucením Snítilého stát i vydírání kvůli jeho minulosti v bývalé komunistické Státní bezpečnosti (StB). Podle dokumentů, na které se Právo odvolává, byl Snítilý údajně koncem 70. let spolupracovníkem třetí správy StB, tedy vojenské kontrarozvědky (VKR).

Kromě Snítilého se sobotního závěrečného kola první prezidentské volby nezúčastnili ani lidovecký senátor Josef Kalbáč a nezávislý senátor z lidoveckého klubu Karel Barták.

Kalbáč uvedl, že musel vyhledat lékařskou pomoc kvůli srdeční arytmii, protože na něj neznámý mladík vyvíjel nátlak. Tento senátor dosud zůstává v nemocnici. Barták svou nepřítomnost zdůvodnil tím, že nesouhlasil s veřejnou volbou hlavy státu.
Autor: