Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobota patří tradičním koštům

Česko

Kronika vína

Vinaři mají za sebou veletrh Vinex. Mimo jiné se na něm dozvěděli, že nejlepším someliérem loňska se stal Milan Krejčí. Také dostali informaci o tom, že se chystá certifikace vody, protože ne každá je svým složením a chuťovými vlastnostmi vhodná jako doplněk při pití vína – dvouletý certifikát jako první získala pramenitá voda Rajec, další následují. A do třetice odborníci zveřejnili výsledky průzkumu společnosti Vinium Velké Pavlovice, podle něhož k pití vína používá vinné sklenice jen každý třetí konzument. Pouze každý pátý prý pozná rozdíl mezi sklenkou na bílé a na červené víno.

Tento týden se v pátek od 16.00 a v sobotu od 14.00 v Louckém klášteře ve Znojmě koná Znovínský košt vín – tedy ochutnávka znovínských ročníkových vín, pozdních sběrů, výběrů, ledových vín, úspěšných vín na tuzemských i světových výstavách a archivních i unikátních vín.

V sobotu se koná například 42. ročník místní výstavy vín ve Vranovicích, Výstava regionálních a nadregionálních malovýrobců a výstava profesionálů v Židlochovicích, své produkty společně představí i vinaři v Lanžhotě a v Blatnici pod Sv. Antonínkem, na zámku v Mikulově a v Krumvíři.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: