23. srpna 2017 8:20, aktualizováno  8:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka a Fico budou jednat s Macronem. Poláci a Maďaři šanci nedostali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
Emmanuel Macron  během inauguračního ceremoniálu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron během inauguračního ceremoniálu. | foto: Reuters

PRAHA Pod heslem „Společně do Evropy“ před více než čtvrtstoletím vznikla visegrádská čtyřka (V4), sdružení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Vydržela dodnes. Čím dál rychleji se ovšem proměňuje ve visegrádskou dvojku, v níž Češi a Slováci hrají roli vstřícných partnerů, zatímco Poláci a Maďaři platí v EU za odpadlíky.

Tím, kdo štěpení Visegrádu urychluje, je francouzský prezident Emmanuel Macron. Před dvěma měsíci označil postoje Visegrádu k migraci za „zrádné a cynické“ a vypadalo to, že k „východu“ bude stejně přezíravý jako jeho předchůdci.

Teď se ovšem Macron rozhodl, že zatímco s Čechy a Slováky se dá bavit, k Polákům a Maďarům se obrátí zády.

Svědčí o tom itinerář jeho východoevropské cesty, kterou dnes zahajuje netradičně v rakouském Salcburku. V Mozartově rodišti se setká s rakouským premiérem Christianem Kernem, který na schůzku pozval také své protějšky ze sousedních zemí – Bohuslava Sobotku a Roberta Fica. Další dva dny pak Macron stráví v Rumunsku a Bulharsku. Maďarsku a Polsku se obloukem vyhne.

Oficiálně Elysejský palác nabízí rozumná vysvětlení. V Salcburku se odehraje setkání takzvané slavkovské skupiny, kam Maďaři ani Poláci nepatří. Rumunsko má na Francii tradiční kulturní vazby a Bulhaři zase budou za čtyři měsíce předsedat Evropské unii.

Premiér s Francouzi vyjednat politický obchod

Zdroj z Elysejského paláce agentuře Reuters ale řekl, že Macron se chystá navštívit země, které „přičítají největší význam svému evropskému ukotvení“. Maďarsko a Polsko, které obvinil z podkopávání unijních hodnot, mezi ně Macron nepočítá.

Sobotka i Fico mají oficiálně mandát jednat v Salcburku jménem celého Visegrádu. Jenže Fico minulý týden hodil V4 přes palubu. „Být v jádru, být při Německu a Francii, to je podstata mé politiky,“ prohlásil.

K podobnému kroku se zítra podle všeho chystá také Sobotka. Jak LN zjistily, chce premiér vyjednat s Francouzi politický obchod . Češi nabídnou ochotu jednat o narovnání platů, budou ale na oplátku chtít, aby Francouzi nepodpořili plán na další prodloužení povinných kvót na přijímání běženců.

  • 38Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!