Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka a Fico budou jednat s Macronem. Poláci a Maďaři šanci nedostali

Česko

  8:20aktualizováno  8:25
PRAHA - Pod heslem „Společně do Evropy“ před více než čtvrtstoletím vznikla visegrádská čtyřka (V4), sdružení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Vydržela dodnes. Čím dál rychleji se ovšem proměňuje ve visegrádskou dvojku, v níž Češi a Slováci hrají roli vstřícných partnerů, zatímco Poláci a Maďaři platí v EU za odpadlíky.

Devětatřicetiletý centrista Emmanuel Macron se stal nejmladším přímo zvoleným prezidentem Francie. foto: Reuters

Tím, kdo štěpení Visegrádu urychluje, je francouzský prezident Emmanuel Macron. Před dvěma měsíci označil postoje Visegrádu k migraci za „zrádné a cynické“ a vypadalo to, že k „východu“ bude stejně přezíravý jako jeho předchůdci.

Teď se ovšem Macron rozhodl, že zatímco s Čechy a Slováky se dá bavit, k Polákům a Maďarům se obrátí zády.

Kdy budeme volit prezidenta a jak si sednou Sobotka s Macronem

Svědčí o tom itinerář jeho východoevropské cesty, kterou dnes zahajuje netradičně v rakouském Salcburku. V Mozartově rodišti se setká s rakouským premiérem Christianem Kernem, který na schůzku pozval také své protějšky ze sousedních zemí – Bohuslava Sobotku a Roberta Fica. Další dva dny pak Macron stráví v Rumunsku a Bulharsku. Maďarsku a Polsku se obloukem vyhne.

Oficiálně Elysejský palác nabízí rozumná vysvětlení. V Salcburku se odehraje setkání takzvané slavkovské skupiny, kam Maďaři ani Poláci nepatří. Rumunsko má na Francii tradiční kulturní vazby a Bulhaři zase budou za čtyři měsíce předsedat Evropské unii.

Premiér s Francouzi vyjednat politický obchod

Zdroj z Elysejského paláce agentuře Reuters ale řekl, že Macron se chystá navštívit země, které „přičítají největší význam svému evropskému ukotvení“. Maďarsko a Polsko, které obvinil z podkopávání unijních hodnot, mezi ně Macron nepočítá.

Sobotka i Fico mají oficiálně mandát jednat v Salcburku jménem celého Visegrádu. Jenže Fico minulý týden hodil V4 přes palubu. „Být v jádru, být při Německu a Francii, to je podstata mé politiky,“ prohlásil.

K podobnému kroku se zítra podle všeho chystá také Sobotka. Jak LN zjistily, chce premiér vyjednat s Francouzi politický obchod . Češi nabídnou ochotu jednat o narovnání platů, budou ale na oplátku chtít, aby Francouzi nepodpořili plán na další prodloužení povinných kvót na přijímání běženců.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat