23. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Kdy budeme volit prezidenta a jak si sednou Sobotka s Macronem

Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka prezidenta republiky - prezidentská standarta. | foto: MAFRA

Sobotku nejspíš čeká nepříjemný rozhovor s francouzským prezidentem, dozvíme se termín českých prezidentských voleb a v pražské stanici Jinonice opět začne zastavovat metro.

Termín pro boj o Hrad. Předseda Senátu Milan Štěch dnes v devět hodin dopoledne vyhlásí termín prezidentských voleb. Musejí se uskutečnit počátkem příštího roku, nejzazší termín je 19. a 20. ledna. Nejvážnějšími protikandidáty současné hlavy státu Miloše Zemana jsou zatím expředseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček. Oba už dle svých slov získali dostatečný počet podpisů pro to, aby mohli kandidovat.

Jinonice se opět otevřou. Pražané, kterým komplikovala dopravu po metropoli zavřená stanice metra Jinonice, mohou zajásat. Stanice, která prošla kvůli průsakům rekonstrukcí, bude dopoledne po více než osmi měsících mimo provoz slavnostně otevřena. Na místě bude primátorka Adriana Krnáčová, náměstek pro dopravu Petr Dolínek a generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Gillar.

Macron vs. Sobotka. V pozdních odpoledních hodinách se setká prezident Francie Emmanuel Macron se šéfy vlád Česka, Slovenska a Rakouska. Pro českého premiéra Bohuslava Sobotku nejspíš nepůjde o moc příjemný rozhovor. Z Macronovy iniciativy se má jednání zaměřit na údajný sociální a mzdový dumping, kterým východní státy EU podle západních zemí negativně ovlivňují pracovní trh v západní Evropě.

Tropická bouře v Hongkongu. Upozornění pro Čechy, kteří míří do Hongkongu. Čínskou metropoli zasáhne podle meteorologů tropická bouře Hato. Chystá se zrušení řady letů, a úřady varují, že bude nejspíš nutné vyhlásit nejvyšší stupeň bouřkového nebezpečí, ačkoliv se nečeká, že by situace vedla k přírodní katastrofě.

Angolu čekají změny. Parlamentní volby v Angole dnes rozhodnou i o budoucím prezidentovi země. Kandidát vítězné strany se totiž stane zároveň hlavou státu. Změna politických poměrů je přitom jistá, dosavadní prezident José Eduardo dos Santos (74), který je v čele státu od roku 1979, již dříve oznámil odchod z funkce.

Petr Vnouček

Autor

Petr VnoučekPetr.Vnoucek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz