7. listopadu 2010 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka je druhý Paroubek, zvolte Haška, doporučuje Bárta ČSSD

Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Bárta | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy a jeden z lídrů Věcí veřejných Vít Bárta si zahrál roli poradce opoziční ČSSD. Sociálním demokratům doporučil, aby zvolili předsedou strany jihomoravského hejtmana Michala Haška. S Bohuslavem Sobotkou, druhým kandidátem na šéfa strany, jim prý hrozí 'paroubkovská izolace'.

Právě úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka spolu se středočeským hejtmanem Davidem Rathem podle Bárty pokračuje v politice Jiřího Paroubka a vede tak stranu do izolace. Bárta to uvedl v pořadu Partie televize Prima, když popisoval postup ČSSD při schvalování úsporných zákonů vlády ve sněmovně.

Vládní koalice je prosadila ve stavu legislativní nouze. Podle Bárty byl koaliční postup jenom obranou proti "procesně destruktivním krokům sociální demokracie".

ČSSD by podle Bárty měla postupovat spíše podle Haškova návodu na sociální demokracii nové generace. Jihomoravský hejtman se v něm postavil za nepopulární řešení, pokud pomohou státu, odmítl zadlužování státu a připustil, že sociální stát 20. století je minulostí a potřebuje revizi.

Hašek o podporu Bárty nestojí

Hašek podle serveru Parlamentní listy o podporu Bárty nijak nestojí kvůli dosavadní vládní politice úspor. "Pan Bárta si může být jist, že nynější vládní politika hloupých škrtů, nikoli sociálně citlivých úspor či systémových řešení, a to za účasti VV, bude předmětem kritiky ČSSD i Michala Haška jako kandidáta na předsedu strany," řekl serveru Hašek.

Místopředseda ČSSD Milan Urban na to řekl, že ho Bártova starost o sociální demokracii dojímá, ale že ČSSD je suverénní stranou. Postup sociální demokracie ve sněmovně byl podle Urbana obranou proti "parnímu válci" vládní koalice, která má ve sněmovně díky 118 hlasům sílu prosadit téměř cokoli.

Opakovaně obvinil vládu, že o podobě čtveřice úsporných zákonů s ČSSD nediskutovala a debatu ve sněmovně odmítla. Vládní koalice podle Urbana předvádí nejhorší politickou kulturu od roku 1989.

Bárta přiznal, že některé ze čtyř předloh mohly být sněmovně předloženy už v září. "Je to chyba, že jsme si nevytvořili prostor," uvedl ministr. Na druhou stranu ale uvedl, že příprava úsporného balíčku v souciální oblasti vyžadovala určitý čas.

Lidovky.cz, ČTK

RD 4+KK 115 m2 v centru obce
RD 4+KK 115 m2 v centru obce

Komenského, Mníšek pod Brdy, okres Praha-západ
3 998 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz