Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka je rád, že Zeman ocenil ekonomické výsledky vlády

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA

Praha Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je rád, že prezident Miloš Zeman v pondělním vánočním poselství ocenil výsledky vlády, pokud jde o hospodářský růst, zvyšování mezd či nízkou nezaměstnanost. Prostřednictvím tiskového odboru Úřadu vlády Sobotka ČTK sdělil, že chce, aby pozitivní vývoj ekonomiky pokračoval.

Podle dalších politiků Zeman ve svém projevu nepřekvapil.

Prezident dnes ocenil to, že stav ekonomiky se promítá i do životní úrovně prostřednictvím růstu průměrné mzdy, valorizace důchodů a nízké nezaměstnanosti. Vadí mu naopak nízký objem veřejných investic, zatížení ekonomiky dotacemi na obnovitelné zdroje či některé sociální dávky.

Sobotka je rád, že Zeman ocenil jeho vládu, pokud jde o hospodářský růst a zvyšování mezd. „I nejnižší nezaměstnanost, kterou máme v rámci Evropské unie. Mým cílem je, aby tento pozitivní vývoj naší ekonomiky pokračoval i v roce 2017 a projevil se co nejvíc v růstu životní úrovně lidí,“ uvedl Sobotka.

Předsedu Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) poselství nepřekvapilo. „Jednalo se o dlouhodobě známé názory Miloše Zemana v kondenzované formě,“ napsal na twitteru. Europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) v projevu postrádal vyjádření k hodnotám a směřování ČR. „Prezident nabídl jen lehce komentovaný přehled zpráv za rok 2016, podporu ruské propagandy a Číny,“ napsal Pospíšil na stejné sociální síti.

Babiš na adresu Zemana: pan prezident je skvělý rétor

Podle ministra financí Andreje Babiše bylo vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana pozitivní a sjednocující. Zeman je skvělý rétor, napsal ČTK v textové zprávě předseda hnutí ANO. S hlavou státu se Babiš neshodne v kritickém názoru na objem investic v dopravě či v hodnocení policejní reorganizace, naopak stejně jako prezident považuje Evropskou komisi za neschopnou.

S prezidentem souhlasí vicepremiér v tom, že současná doba je pro život v ČR pozitivní. „Dobře vybíráme daně a ekonomika roste. Nicméně růstu neodpovídají platy v naší zemi,“ uvedl. Stejně jako Zeman oceňuje zvýšení důchodů vládou od příštího roku či pravděpodobně přebytkový rozpočet za letošní rok.

Zeman kritizoval nízký objem investic v dopravě, podle Babiše jsou však nižší čísla oproti roku 2015 způsobená tím, že tehdy se spěchalo s vyčerpáním evropských fondů. „Nicméně i tak budou například investice do dopravní infrastruktury letos 80 miliard korun, což je víc než v letech 2010, 2011, 2012, 2013 a 2014,“ uvedl Babiš.

Předseda ANO souhlasí s názorem prezidenta, že Evropská komise je neschopná. Unie podle Babiše neumí řešit migrační krizi. „Nevidím přímou souvislost mezi migrační krizí a terorismem, spíš vnímám, že teroristé zneužili pozvání migrantů (německou kancléřkou) Angelou Merkelovou a přišli do Evropy spolu s uprchlíky,“ uvedl Babiš. Zeman řekl, že dnes už téměř nikdo nepochybuje o souvislosti mezi migrací a teroristickými útoky v Evropě.

Babiš ocenil i Zemanovu chystanou cestu za nově zvoleným prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. „Trumpovi by se mohlo podařit vyřešit konflikty na Blízkém východě, za něž nesou i Spojené státy spoluzodpovědnost,“ míní.

Kalousek, Fiala a další

K Zemanovu vánočnímu poselství se postupně vyjadřují i další čeští politici. Miloš Zeman podle předsedy ODS Petra Fialy opakoval v pondělním vánočním poselství své známé názory a na jeho projevu není ani příliš co komentovat. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek postrádal v proslovu hlavy státu ze zámku v Lánech samotné poselství a vizi směřování Česka. Šéf KSČM Vojtěch Filip považuje proslov za vyvážený, k vládě by byl však kritičtější v otázce navyšování důchodů.

Fiala ČTK napsal, že sledoval standardní Zemanův vánoční projev. Prezident ho podle něj pojal tak, jako by byl jakýmsi alternativním předsedou vlády. „Glosoval vládní agendu a konkrétní události. Na projevu není moc co komentovat, prezident jen opakoval své známé názory,“ uvedl Fiala. Dodal, že o vánočním poselství prezidenta má jinou představu. „Ale to je věc vkusu,“ napsal.

26.prosince 2016 v 14:12, příspěvek archivován: 26.prosince 2016 v 14:16

Většina z prezidentova projevu zazněla před rozpočtem ve Snemovne.Navic chvála Ciny,Trumpa,kritika vedení EU.Malo hodnot,aspon radost,usmev.

Prezident podle Kalouska bilancoval některé události a ekonomické ukazatele roku 2016 ze subjektivního pohledu. „Na to má jistě právo, ale nezazněla sebemenší vize, ke které by země měla směřovat, žádné povzbuzení občanů k té či oné aktivitě, která by mohla udělat svět lepším,“ řekl Kalousek ČTK. Na twitteru Kalousek dodal, že prezidentovi nevěří jeho tvrzení, že je proti jakékoliv cenzuře internetu. „Vládní návrh zákona, který cenzuru obsahuje, podepsal bez protestu,“ napsal. Zeman v červnu podepsal zákon o přísnější regulaci hazardu, který dává ministerstvu financí právo nařídit blokování vybraných webových stránek.


Pozitivně naopak hodnotí Filip odmítavý názor prezidenta k dobrovolnému přijímání migrantů do ČR. „Migrační krize se nedá řešit u nás, ale v místě, kde konflikt vzniká,“ uvedl. Stejně jako Zeman si myslí, že odchod Británie z Evropské unie je výsledkem špatné práce Evropské komise. S prezidentem se naopak neshoduje v bezvýhradně pozitivním náhledu na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

Ministerstvo vnitra zašle Zemanovi materiály k náplni práce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám

K Zemanovu projevu se vyjádřilo i ministerstvo vnitra, které bylo také předmětem prezidentova vánočního poselství. „Prezident republiky byl prostřednictvím své kanceláře podrobně informován o práci na Auditu národní bezpečnosti, z něhož doporučení k založení centra vychází,“ sdělila ČTK mluvčí ministerstva Lenka Nováková. Na pokyn ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) bude podle ní prezidentovi obratem zaslán ucelený materiál k náplni práce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, aby měl možnost se s ním seznámit.

Ministerstvo na svém webu již dříve uvedlo, že centrum nebude mít „tlačítko na vypínání internetu“, nebude vnucovat lidem pravdu ani provádět cenzuru. Nebude z internetu ani z tištěných médií odstraňovat žádný obsah. Centrum také nemá být bezpečnostním sborem, orgánem činným v trestním řízení, ani zpravodajskou službou.

26.prosince 2016 v 16:03, příspěvek archivován: 26.prosince 2016 v 16:13

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám nebude cenzurovat obsah médií ani internetu​ https://t.co/rN5C1PGLPX

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Putinovo údajné sídlo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Putinovo údajné sídlo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Putinovo údajné sídlo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...