Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omezení na D8 potrvá několik týdnů. Sobotka nevyloučil úplné zavření úseku

Pohled na estakádu, díky níž překonává D8 údolí u Dobkoviček. Poblíž se nachází... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na estakádu, díky níž překonává D8 údolí u Dobkoviček. Poblíž se nachází... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vláda se bude v pondělí zabývat potížemi kolem právě otevřeného posledního úseku dálnice D8 před České středohoří. V sobotu to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Premiér nevyloučil, že by se nestabilní úsek mohl v budoucnu uzavřít úplně. Na sobotním slavnostním otevření dvanáctikilometrového úseku oznámil šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa, že omezení na dvoukilometrové části úseku, kde pojedou auta v jednom pruhu, potrvá několik týdnů.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek večer oznámilo, že asi na dvou kilometrech bude provoz sveden do jednoho pruhu. Důvodem je nestabilita podloží u prackovické estakády. Ministr dopravy Dana Ťok Českému rozhlasu v sobotu řekl, že žádné nebezpečí nehrozí.

„V pondělí zasedá vláda, já chci, aby pan ministr dopravy informoval vládu o tom, jak reálně vypadá situace. Jaké jsou výsledky monitoringu D8 a jaká se předpokládají opatření,“ řekl premiér v Teplicích, kam dorazil na krajskou konferenci ČSSD. Předseda vlády nevyloučil, že by se nestabilní úsek mohl v budoucnu uzavřít úplně. Klíčové podle něj budou výsledky monitoringu.

„Nevím, jak na to přišel pan Sobotka,“ řekl po otevření dálnice D8 ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Pan premiér jestli něco má, tak nám to určitě na vládě sdělí,“ dodal Babiš s tím, že dálnice D8 se podle něj nestala politickou věcí. „Škoda, že nepřišel (Sobotka) osobně s námi slavit, že konečně po třiceti letech jsme otevřeli tuhle dálnici,“ řekl Babiš. Na otevření nebyl nikdo ze sociální demokracie.

„Myslím, že pokud jde o krajské sociální demokraty, tak důvodem je krajská konference. Pokud jde o mně, je důvod vysloveně rodinný, protože můj syn má vystoupení. Jeho sbor, kde zpívá, má koncert právě dnes dopoledne, takže se kříží s otevření dálnice D8. Takže já jsem se už před delší dobou z toho otevření omluvil. Dám přednost tomuto koncertu,“ vysvětlil Sobotka svoji neúčast na otevření dálnice D8. Dopoledne byl zhruba do 10:00 v Teplicích na krajské konferenci ČSSD.

Nad údolím u Dobkoviček stojí dva domy, jejichž majitelé mají
U obce Bílinka nedaleko Lovosic doposud dálnice D8 končí. Řidiči mířící směrem...

Šéf ŘSD: Chceme mít absolutní jistotu

Omezení potrvá několik týdnů, řekl po otevření dvanáctikilometrového úseku ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. „Budeme čekat až budeme mít absolutní jistotu,“ řekl. O omezení provozu na dvou kilometrech mezi Lovosicemi a Řehlovicemi rozhodlo ŘSD těsně před plánovaným otevřením dálnice v pátek večer.

„Pokud budu na hraně nějaké nejistoty, tak si vyberu to, že to ještě nezprovozníme a budeme čekat až budeme mít absolutní jistotu. U té druhé strany tu jistotu máme stejně jako na celém zbytku úseku, takže není důvod, proč bychom tam dopravu nepustili,“ vysvětlil Kroupa. „Provrtali jsme takřka celý kopec, takže máme dat obrovské množství,“ doplnil.

Podle premiéra jde o správné rozhodnutí. „Myslím si, že je to naprosto v pořádku, protože prioritní nesmí být dodržení nějakého termínu, který byl stanoven na ŘSD nebo na ministerstvu dopravy, prioritní musí být bezpečnost uživatelů té silnice, bezpečnost občanů. A takto to bude i v příštích týdnech a měsících,“ dodal Sobotka.

Ťok: K zavření není důvod

„Úsek je samozřejmě bezpečný. Já bych si nedovolil pustit občany na úsek, kde bych měl stín pochybnosti,“ řekl Ťok po přestřižení pásky na dálnici D8 u tunelu Radejčín, kterému přihlížela asi tisícovka lidí.

Kvůli omezení na dvou kilometrech nemá podle Ťoka cenu nechat dalších deset kilometrů zavřených. „Zásadní je, že občané, kteří byli posledních deset let zvyklí na to, že jim těžká nákladní doprava jela pod okny, budou mít konečně klidné Vánoce, budou moci přejít cestu,“ uvedl Ťok. Pokud se něco dokončí, má se to podle ministra uvést do provozu. „Já chci garantovat, že to bezpečné je,“ zdůraznil.

Podívejte se na vizualizace dokončené D8 na videu, které v pátek zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic:

Ministerstvo dopravy je podle Ťoka přesvědčeno, že se reakce podloží uklidí. „Od začátku jsme říkali, že svah budeme dále stabilizovat. Tohleto je jeho další projev,“ řekl.

Most samotný podle Ťoka nevykazuje žádné pohyby, ty jsou někde v patnácti až dvaceti metrech pod ním. „To, co se stalo, je, že při stavebních pracech, konkrétně při injektáži, to podloží začalo někde hluboko ve 20 metrech nebo ve 14 metrech v druhé sondě vykazovat pohyb, takže my jsme ho začali sledovat,“ řekl ministr ráno Českému rozhlasu.

Podobná věc se podle něj už jednou stala, když se dělaly odvodňovací stěny. Podloží se poté uklidnilo v řádu dní, týdnu, uvedl. Předpokládá, že je to stejná reakce a že se v blízké době provoz vrátí i na druhou stranu. Normální je, že ta odezva do několika týdnů odezní a bude se moci jezdit,“ uvedl Ťok.

Pokud by se něco na dálnici D8 mezi Lovosicemi a Řehlovicemi dělo, řidiči se to podle ministra dozví z výstražných značek.

Nestabilita u estakády se poprvé ve větší míře ukázala v říjnu. Stavbaři museli kvůli propadu podpěry mostu rozebrat část dokončené dálnice a odtěžit desítky tisíc tun náspu.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!