30. ledna 2014 8:40, aktualizováno  9:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka uvádí další ministry do úřadů. Začal s Chovancem a Zaorálkem

Premiér Sobotka uvádí ministra Chovance do úřadu. Tam ho uvítal jeho předchůdce Martin Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Sobotka uvádí ministra Chovance do úřadu. Tam ho uvítal jeho předchůdce Martin Pecina. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka uvádí do úřadů další ministry své vlády. Jako první se v budově ministerstva vnitra ujal funkce jeho stranický kolega Milan Chovanec. Poté premiér zamířil do Černínského paláce, kde se postu šéfa české diplomacie ujal místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Chovanec by měl podle premiéra hlavně stabilizovat policii. Ten již jednal o situaci s policejním prezidentem Petrem Lessym, dnes bude mluvit také s odvolaným policejním prezidentem Martinem Červíčkem. Chce hledat variantu, jak se co nejdříve dostat k transparentnímu výběrovému řízení na šéfa policie, řekl dnes novinářům.

"Oceňuji chlapské gesto pana Lessyho, který včera (ve středu) opět potvrdil, že je ochoten rezignovat. Dohodli jsme se na tom, že toto téma budeme dál probírat a sdělíme veřejnosti jeho závěr v příštím týdnu," sdělil Chovanec. Vyřešení situace v čele policie podle něj nesnese odkladu.

Chovanec také uvedl, že nová vláda nechce snižovat počty policistů, má v plánu navyšovat jejich mzdy a zajistit proplácení přesčasů. Během nejbližších měsíců se chce dohodnout s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) na společné pracovní skupině, která by řešila například rekodifikaci trestního řádu pro zjednodušení trestního řízení. "To je věc, která by umožnila policistům méně pracovat v kanceláři, méně papírovat a více být v ulicích," řekl ministr.

Potřeba změn v zahraničí

Lubomír Zaorálek při svém jmenování mluvil situaci na Ukrajině a o postoji České republiky k Evropské unii. Podle jeho slov je potřeba změny, ve které musí být Česká republika jakožto člen EU aktivní.

"Já se budu snažit, seč mi budou síly stačit," uzavřel svou promluvu při jmenování Zaorálek.

První tři uvedení ministři

Sobotka jako první uvedl ve středu do funkcí ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera (ČSSD) a ministra pro vědu a inovace Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Zbylé členy vlády uvede premiér do úřadů v pátek.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.