„Pro mě je ta nominace důležitá mimo jiné proto, že středočeská sociální demokracie patří mezi tři nejsilnější organizace,“ prohlásil Bohuslav Sobotka a dodal, že podporu tohoto kraje vnímá jako důležitý signál.
Jeho nominace na poslední krajské konferenci se ale předem očekávala. Podporuje ho totiž nejen středočeský hejtman David Rath, ale i krajský předseda strany Richard Dolejš.
„Signál ze středních Čech je jednoznačná podpora Bohuslavu Sobotkovi. Jsem přesvědčen, že i tento signál bude mít vliv na vývoj v ČSSD. Jsem přesvědčen, že v tajné volbě na sjezdu má Bohuslav Sobotka velkou šanci uspět a být předsedou ČSSD,“ řekl Dolejš.
Středočeský poslanec a místopředseda strany Milan Urban stojí naopak za jihomoravským hejtmanem Haškem. Na středočeské konferenci prohlásil, že by straně neuškodila změna ve vedení a zároveň se obul do Davida Ratha. Jeho „arogantní“ politický styl podle něj stranu poškozuje.
Rath na sebe nenechal s reakcí dlouho čekat. „Mě to ani nepřekvapuje, protože já dlouhodobě Milana Urbana považuji spíše za pátou kolonu ODS a TOP 09 v ČSSD. Víme, že on je propojen se společností ČEZ, má z toho poměrně nemalé výhody, je propojen s panem Charouzem, který ho podporuje velmi štědře, čili Milan Urban je spíše takovým lobbistou v politice,“ řekl Rath. Sobotka i Hašek si vzájemně přislibují místo ve vedení strany. Ani jeden z nich se ale nevyjádřil, že by mělo jít o funkci prvního místopředsedy. „O tom, jaká bude konkrétní role funkcionáře, rozhodnou delegáti sjezdu,“ řekl Hašek.
Jihomoravský hejtman získal nominaci od sociálních demokratů z Pardubického, Jihočeského, Ústeckého, Zlínského a Libereckého kraje a z Prahy. Sobotku podpořili v kraji Pardubickém, Karlovarském, Vysočině, Jihomoravském, Olomouckém a nakonec Středočeském kraji. Oba rovným dílem se rozhodl podpořit Plzeňský kraj.
Kandidáti se vůči sobě programově vyhranili především postojem k sociálnímu státu. Zatímco Sobotka v odpovědi na dotazník levicových intelektuálů kandidátům na předsedu odpověděl, že model sociálního státu 20. století nevyžaduje zásadní hodnotovou revizi, Hašek ve své vizi budoucí sociální demokracie zastává opačný názor. Sobotka a Hašek se přeli také o to, jak se má ČSSD v opozici chovat vůči vládě.
Nominace ale v závěru nemusí nic znamenat. Delegáti se na brněnském sjezdu 18. a 19. března mohou v tajné volbě rozhodnout zcela svobodně, koho zvolí. Sami sociální demokraté přiznávají, že se nominacemi při tajné volbě řídí jen třetina z nich.