Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
5. ledna 2014 15:34, aktualizováno  16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka vystoupil proti Haškovi. Chce, aby složil jednu funkci

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka trvá na tom, že by se hejtmani, primátoři či jejich náměstkové zvolení do Poslanecké sněmovny měli jedné ze svých funkcí vzdát. Jako příklad pro takové rozhodnutí uvedl Sobotka hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

"Myslím si, že občané i členové ČSSD už mají dost politiků, kteří trpí "funkcionářskou nemocí" a neúnosně v jedněch rukou soustředí několik stranických a rovněž veřejných funkcí," odůvodňuje rozhodnutí Sobotka.

Jako negativní příklad působení ve více funkcích uvádí Sobotka Michala Haška: "Michal Hašek měl jednu z nejhorších docházek a účastí na hlasování jak poslaneckého klubu, tak i celé Poslanecké sněmovny. I díky této negativní zkušenosti přijalo předsednictvo ČSSD a 22.6.2013 také ÚV ČSSD toto usnesení."

Od voleb zatím uplynuly dva měsíce a pouze plzeňský hejtman Milan Chovanec, který by se měl v nové vládě stát ministrem vnitra, v nejbližší době plánuje opustit funkci v čele krajského zastupitelstva. Ostatní čtyři hejtmani rozhodný krok zatím neučinili.

Pravděpodobný budoucí premiér Sobotka si myslí, že by měli dodržet slovo. "Jsem přesvědčen o tom, že poslanci ČSSD, kterých se uvedené usnesení týká, se zachovají čestně a odpovědně a nebudou pro sebe požadovat neoprávněné výhody ve formě jakýchsi výjimek či úlev," uvedl.

Hašek se ohradil

Se složením jedné z funkcí podle České televize váhají jihočeský hejtman Jiří Zimola a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Josef Novotný z Karlovarského kraje se k této záležitosti v sobotu nevyjádřil a jihomoravský hejtman Michal Hašek čeká, až bude ustavena nová vláda.

Hašek už přišel o funkce ve vedení ČSSD, a to po lhaní o lánské schůzce u prezidenta republiky Miloše Zemana, která se konala večer po volbách. 

Proti Sobotkově kritice v ČT se ohradil. "Dělat takové zbrklé soudy a odsudky hejtmanů-poslanců, jako dnes předvedl předseda ČSSD, přisuzuji jeho únavě z maratónu náročných povolebních vyjednávaní. Jinak by se jistě zmínil o tom, že na rozhodnutí jsou ještě čtyři měsíce a že se usnesení ÚVV týká i primátorů a starostů," uvedl Hašek na svém facebookovém profilu. Veřejnost podle něj v současné době čeká především na sestavení vlády, nikoliv na vyřešení otázky hejtmanů v poslaneckých lavicích.

, ČTK, Filip Nachtmann
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...