22. března 2017 19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka žádá od Jurečky návrh, jak zabránit dalším pokutám kvůli střetu zájmů

Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Marian Jurečka. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) žádá od ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) návrh, jak minimalizovat dopady pokuty kvůli střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací. Evropské orgány navrhují Česku pokutu 800 tisíc eur (22 milionů korun). Sobotka v dopisu, který má Česká tisková kancelář k dispozici, obratem požaduje také návrh možných změn, aby se podobným problémům předešlo. Záležitost by pak měla projednat vláda.

Podle rozhodnutí zveřejněného ve středu na několika serverech unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek byl při rozdělování dotací ve střetu zájmů. Nastal kvůli tomu, že Faltýnek byl členem představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

Sobotka v dopisu Jurečku vyzval, aby mu podal informaci, zda střet zájmů mohl nastat. „Prosím vás o vyjádření a návrh postupu, jaký by měla ČR zaujmout s cílem minimalizovat dopady na ČR. Prosím též o informaci, z jakých zdrojů bude případná pokuta uhrazena,“ píše premiér v dopisu.

„Dále mě zajímá, jaké změny budou provedeny, pokud jde o pravidla pro obsazování obdobných orgánů,“ stojí v dopisu. Odpověď žádá premiér obratem a materiál plánuje zařadit na program kabinetu. Kromě Faltýnka byli podle EK ve střetu zájmů také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD) a lidovecký poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady. Vyplývá to z tiskové zprávy SZIF.

Vicepremiér, ministr financí a někdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že o střet zájmů nešlo. Jurečka by podle něj měl protestovat a případně podat kvůli nepravomocné pokutě žalobu.

Česko ve středu předalo Evropské komisi v Bruselu žádost o zahájení smírčího řízení. SZIF požaduje, aby od navržené pokuty upustila. V případě, že komise nakonec navrhovanou finanční korekci udělí, je fond připraven podat podnět k podání žaloby na neplatnost takového rozhodnutí u Soudního dvora EU.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!