Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nejvyšší soud se musí znovu zabývat dovoláním ve sporu o členství v SOCDEM

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA

Nejvyšší soud se musí znovu zabývat dovoláním Sociální demokracie (SOCDEM) ve sporu o členství Richarda Bednaříka. Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti strany. Bednařík byl členem v Ostravě - Vítkovicích, avšak po zrušení některých místních organizací nebyl znovu registrován jako člen.
  16:48

Bednařík uspěl u Městského i Vrchního soudu v Praze. Strana pak podala dovolání, které Nejvyšší soud odmítl. S argumenty SOCDEM se však dostatečně nevypořádal, což musí napravit.

„Úkolem Nejvyššího soudu tak nyní bude posoudit případ stěžovatelky znovu,“ řekl ústavní soudce Jan Wintr. Dnešní nález je první, který Wintr po svém nástupu k soudu připravil jako zpravodaj a také veřejně vyhlásil.

Zdůraznil, že soud se zabýval čistě procesní otázkou hodnocení přípustnosti dovolání, nikoliv podstatou sporu.

Předsednictvo Česko strany sociálně demokratické (ČSSD), nyní SOCDEM, v roce 2019 zrušilo 17 z 26 ostravských organizací.

Moravskoslezská ČSSD tehdy svůj návrh zdůvodnila špatným výsledkem v komunálních volbách a obavou, že jsou mezi členy takzvané černé duše.

Členové zrušených organizací mohli požádat o přeregistraci někde jinde, v případě Bednaříka to byla organizace v Hrabůvce, která mu nevyhověla.

Rozhodnutí členské schůze v Hrabůvce ale zneplatnily pražské soudy, strana pak podávala neúspěšné dovolání k Nejvyššímu soudu, o kterém se bude po dnešním zásahu ústavních soudců rozhodovat znovu.

Bednařík už byl jednou v minulosti z ČSSD vyloučen, soudně se bránil a uspěl.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč