Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Spějem k válce, či míru? Hajlujícího Putina v Praze posprejoval vandal

Neznámý vandal posprejoval podstavec pod fotkou hajlujícího Putina-skřeta na pražském náměstí Interbrigády. (9. prosince 2022) foto: Vebr RadekMAFRA

Na začátku týdne na podstavec po soše maršála Koněva přibyl symbolický Vladimír Putin. Zobrazený je jako skřet u kohoutu s plynem. Instalace dle iniciátorů poukazuje na to, že Rusko nese vinu za energetickou krizi. Zároveň jde o dárek Ukrajině, kterým vybízí k solidaritě. Netrvalo dlouho a sochu neznámý vandal popsal slovy: „Spějem k válce, či míru?“
  15:39

Socha vznikla v srpnu u příležitosti mezinárodního setkání uměleckých kovářů. Původně ji její autor Daniel Dostál věnoval ukrajinské ambasádě, ta ji ale předala iniciativě Dárek pro Putina. V pátek však iniciativa upozornila, že sochu již stihl někdo popsat.

„Sochu Putina, která stojí v Dejvicích, budeme v lednu prodávat v aukci. Peníze půjdou na nákup zbraní pro UA armádu. A teď pozor! Máme už první nabídku na odkup. Zahraniční zájemce nabízí 50 tisíc. Což je super částka. Fantazie absolutní. Sen. Je to totiž v dolarech,“ uvedla k popsané soše iniciativa.

Případem se zabývá policie

Současně však podotkla, že socha na náměstí je příběh. „I příběh nás lidí, co kolem ní žijeme a chodíme. To všechno se do ní propisuje,“ komentovala dále iniciativa.

Policejní mluvčí Violeta Siřišťová ČTK řekla, že policie se o poničené soše dozvěděla dnes od médií. „Hlídka na místě zjistila, že je posprejovaná. Věc jsme zadokumentovali a případem se zabýváme pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci,“ uvedla Siřišťová.

Není to však poprvé, kdy vandalové ničí věci spojené s podporou Ukrajiny. Například velké emoce vzbudila nedávno výstava výstava Příběhy z Ukrajiny v Hradci Králové. Vystavené vraky aut dovezené z válkou zasažené Ukrajiny neznámí vandalové totiž posprejovali. Z jednoho auta navíc zmizela kapota.

„Zdá se, že ruské útoky na civilní vozy pokračují i v Hradci Králové. Změny nastaly na mnohých plechových částech vozů, nějaké části se ztratily. Jeden vrak je posprejován nápisem ‚STOP PROPAGANDĚ, DOMBAS‘,“ upřesnil ředitel východočeské pobočky organizace Paměť národa Michal Bureš.

Autor:

Mohlo by vás zajímat