Ve čtvrtek to na svém Facebooku uvedla městská část Praha 6. Sochu nechala radnice odstranit 3. dubna. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to označil za pobuřující a cynické. Počínání dejvické radnice považuje za porušení bilaterální mezistátní smlouvy.
Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění sochy Koněva. Nepřípustné, reaguje česká diplomacie |
„V depozitáři, který je asi patnáct kilometrů severovýchodně od centra Prahy, má péči jako jakýkoliv jiný exponát,“ uvedla radnice. „Společnost jí kromě uměleckých děl soukromých sběratelů a státních institucí dělá i Slovanská epopej, která zde čeká, až se pro ni najde vhodné místo na vystavení,“ uvedla Praha 6.
Socha je podle informací radnice chráněna před ultrafialovým zářením, technologie udržují uvnitř haly stabilní teplotu a vlhkost. V budově je nainstalováno protipožární zabezpečení.
Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6. ČTK to již dříve řekl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.
Odstranění sochy vyvolalo v Rusku protesty. Před českým generálním konzulátem v Petrohradu demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, přičemž zapálili dýmovnici a vyvěsili transparent s vulgárním heslem. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující postup vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády.
‚Kdo odstranil Koněva?‘ Ruský ministr chce stíhat viníky. Vysvětlení, že neměl roušku, podle něj nestačí |
Před třemi týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina lidí v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla. Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.
Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byla v Praze 6 častým terčem vandalů. Loni v září zastupitelé šesté městské části rozhodli o odstranění sochy a jejím nahrazení památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.
Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980. Je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.