Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Sochy ze slonoviny i z limby

Česko

OLOMOUC Unikátní slonovinová soška madony ze 14. století a dřevěná socha svatého Petra z 15. století se staly novými exponáty Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Dvaceticentimetrovou sošku madony najdou lidé v kabinetu slonoviny, který představuje nejvzácnější předměty ze slavné a rozsáhlé sbírky olomouckého arcibiskupa Leopolda Prečana. „Pochází pravděpodobně z Paříže ze druhé čtvrtiny 14. století, je druhým nejstarším a současně jedním z nejkvalitnějších předmětů z celé Prečanovy sbírky,“ informovala historička umění Jana Hrbáčová. Hodnota sošky, která prošla náročným ošetřením, je podle ní nevyčíslitelná.

Tajemstvím je částečně obestřena historie další novinky ve stálé expozici olomouckého muzea - dřevěné gotické sochy svatého Petra, která pochází z kostela svatého Bartoloměje v Dlouhé Loučce na Olomoucku.

„Byla vytvořena patrně v letech 1470 až 1480 ze dřeva vysokohorské limby. Tento materiál byl v českém prostředí zcela neobvyklý a vzhledem ke zřetelnému vztahu našeho svatého Petra k tvorbě tyrolského sochaře Michaela Pachera předpokládáme, že sochu vytvořil tyrolský řezbář. Ale o tom, jak se tak jedinečná práce dostala z Tyrolska do Dlouhé Loučky, můžeme jen spekulovat,“ podotkla historička. Druh dřeva přitom restaurátoři identifikovali teprve nedávno, při přípravě někdejší olomoucké výstavy Od gotiky k renesanci. Odborníky, kteří se sošce věnovali, tato informace překvapila.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!