Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Sociální demokracie kritizuje chystaný nákup stíhaček F-35, zastala se gripenů

Exministr zahraničí Lubomír Zaorálek ze SOCDEM foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sociální demokracie, která byla ve vládě, když se stát rozhodl pronajmout 14 nadzvukových letounů JAS 39 Gripen, kritizuje, že se současná vláda chystá koupit americké stíhačky F-35. „NATO po nás nechce masivní investice do vzdušných sil, to je něco, co jsme si vymysleli sami,“ řekl na tiskové konferenci exministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
  18:40

„Je to prokazatelně nejdražší letoun, který je na trhu. Nás tohle blýsknutí bude stát stovky miliard,“ kritizoval Zaorálek. F-35 podle něj budeme schopni využít z 10 procent.

„Kde jsou úkoly, kvůli kterým kupujeme F-35?“ ptá se místopředseda SOCDEM, která po volbách v roce 2021 vypadla ze Sněmovny.

Je podle něj možné nakoupit vylepšenou verzi gripenů. „Není pravda, že to je outsider mezi letadly,“ prohlásil. Když Švédsko vstupuje do NATO, otevírá se mu podle Zaorálka velký prostor v zemích Severoatlantické aliance

Další exministr zahraničí Tomáš Petříček řekl, že vláda rozhoduje o nákupu stíhaček, aniž by byla představena strategie na 30 až 45 let. Vidí nedostatek, že to nebylo předloženo k parlamentní diskusi. „Jedná se o závazek, který budou muset plnit i další vlády,“ řekl Petříček. Zajímá ho, jak budou schopny zbylé komponenty ozbrojených složek komunikovat s letouny F-35.

Ministryně obrany Jana Černochová v polovině srpna řekla, že výsledek vyjednávání o nákupu F-35 chce v řádu týdnů představit vládě. Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že nákup F-35 by byl ekonomičtější a efektivnější než jiné varianty.

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej letounů páté generace české armádě v červnu. Maximální možnou částkou pro případný desetiletý kontrakt je 5,62 miliardy dolarů (asi 125 miliard korun).

Autor: