Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud potvrdil podmínku ženě, která hlídala týraného Dominika

Česko

  12:14
BRNO - Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková byla i v odvolacím řízení odsouzena v kauze týraného chlapce Dominika. Brněnský krajský soud potvrdil trest čtyř měsíců vězení s podmíněným odkladem na rok.

Obžalovaná sociální pracovnice Lea Petříčková foto: ČTK

V únoru jí podmínku uložil brněnský městský soud. Petříčková se ale proti tomu odvolala, přičemž vinu důrazně popřela. Odvolací soud se s ní ale neztotožnil s tím, že na problémovou rodinu chlapce měla dohlížet více.

ČTĚTE TAKÉ:

Právní zástupce Petříčkové Milan Staněk po vyhlášení verdiktu řekl, že s ním není spokojen a s klientkou zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Petříčková měla rodinu na starosti od září 2009 do dubna 2010. V této době strávila téměř dva měsíce na nemocenské. Rodinu prý navštívila minimálně dvakrát, žádné problémy nezaznamenala. Při jedné z návštěv údajně chlapec běhal jen ve slipech, byl prý menší, hubený, ale neměl žádné známky týrání.

Jevil známky hyperaktivity a hrál si se sourozenci.

Týrání vyšlo najevo, když se rodina přestěhovala

Když Petříčková dostala na starosti Dominikovu rodinu, měla podle Staňka na stole 400 jiných případů. "Tento případ (Dominika) ale není jedním ze 400. Šlo o zcela mimořádnou kauzu, o rodinu, kde byly již v minulosti rodičům odebrány již dvě děti," uvedl dnes soudce Dan Krátký s tím, že Petříčková si toho měla být vědoma a na rodinu více dohlížet.

Týrání Dominika vyšlo najevo, když se jeho rodina přestěhovala z Brna-středu do Brna-Židenic. Od Petříčkové spis k Dominikovi převezla sociální pracovnice Lenka Zatloukalová v dubnu 2010. Zjistila, že dítě je v zuboženém stavu, plné modřin, stop po týrání a vychrtlé od stálého hladovění.

Rodiče, kteří chlapce týrali už jsou ve vězení

Dominik nedostával od rodičů řádnou stravu, byl dlouhodobě bit i jinak fyzicky týrán. V době odhalení případu, kdy musel být umístěn do nemocnice, vážil tento sedmiletý chlapec 13,5 kilogramu. Matka to odůvodňovala tím, že má poruchu růstového hormonu a poruchu příjmu potravy, což nebyla pravda.

Ve skutečnosti chlapec hladověl. Denně dostával od rodičů jen dva až čtyři krajíčky chleba. Navíc mu lepili do bot připínáčky tak, že dítě bolestivě zraňovaly na nohou. Otec hocha dostal za týrání 6,5 a jeho matka šest let vězení.

Brněnský městský soud již potrestal trestním příkazem i další bývalou sociální pracovnici z kauzy týraného Dominika - Evu Babičkovou. Dohled nad rodinou Dominika měla na starosti před Petříčkovou. Podle soudu nezasáhla v tomto případě v období od října 2008 do září 2009. Dostala šestiměsíční trest s odkladem na 24 měsíců.

Autoři: ,