16. října 2010 18:15, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šok pro pravici. ČSSD postoupila ve 22 z 27 senátních obvodů

Bohuslava Sobotku (ČSSD) výsledky voleb očividně potěšily. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslava Sobotku (ČSSD) výsledky voleb očividně potěšily. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokraté mají šanci získat až 22 křesel v Senátu a zajistit si tak v horní komoře většinu. Smutní nemusejí být zatím ani občanští demokraté. Stále mohou obhájit všech 18 křesel a ještě získat jedno navíc.


ODS po sečtení hlasů postupuje do finále senátních voleb v 19 obvodech. V jednom z brněnských obvodů předstihl komunistického kandidáta exministr zdravotnictví a předseda senátorů ODS Tomáš Julínek. KSČM tak asi nebude mít ve finále žádného zástupce a počet jejích senátorů se zmenší na dva.

První kolo voleb ale vyhraje ČSSD, která má šanci uspět ve 22 obvodech.

TOP 09 postoupila v pěti obvodech, přičemž ve dvou budou soupeři jejích kandidátů občanští demokraté.

KDU-ČSL bude ve třech finálových duelech, zástupci Severočechů.cz ve dvou. Do závěrečného kola dostali také po jednom kandidátu za Věci veřejné, Nestraníky a hnutí Nezávislí, za které znovu kandiduje členka senátorského klubu ODS Liana Janáčková.

Na Liberecku předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) porazil libereckého hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD), podobně na Českokrumlovsku senátor ODS Tomáš Jirsa vyhrál nad bývalým eurokomisařem, expremiérem a někdejším předsedou ČSSD Vladimírem Špidlou.

Na Táborsku další senátor ODS Pavel Eybert změří síly ve finále s exministrem Janem Mládkem (ČSSD), podobně na Plzeňsku se za týden bude rozhodovat mezi místopředsedou Senátu Jiřím Šnebergrem (ODS) a radní Dagmar Terelmešovou (ČSSD).

ODS naopak ztratí Kutnohorsko a Blanensko. Na Kutnohorsku se do Senátu nedostala bývalá místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmannová (ODS), stejně jako žádná z dalších čtyř kandidátek na senátorky, včetně úřadující šéfky KDU-ČSL Michaely Šojdrové. Obdobně je na tom bývalý místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) na Jihlavsku.

Počet postupujících do druhého kola

ČSSD                    22
ODS                      19
TOP 09                   5
KDU-ČSL               3
Severočeši.cz       2
Věci veřejné          1
Nezávislí                1
Nestraníci              1

Podobně souboj sportovců na Blanensku prohrál bývalý fotbalista Karel Jarůšek (ODS) a do senátního finále se nedostal na rozdíl od cyklisty Jozefa Regece (ČSSD). Na Hodonínsku s přehledem vyhrál místopředseda a poslanec ČSSD Zdeněk Škromach. Ve třech pražských obvodech vyhráli kandidáti pravice, exministři zahraničí Jan Kohout (ČSSD) a Josef Zieleniec (VV) patřili do pole poražených.

Žádný z kandidátů se však ani neblížil k nadpoloviční většině hlasů, a tím k přímému zvolení senátorem.

K senátním volbám přišlo 44,5 procenta voličů, což je nejvíce v historii obměn horní komory.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz