Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

„Solár“ se cítí jako otloukánek

Česko

Provozovatelé solárních elektráren popírají, že mají na svědomí příliš nízké slevy cen elektřiny

PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE Státní dotace do solárních panelů mají na svědomí, že se výsledné ceny elektřiny pro domácnosti v příštím roce sníží minimálně.

Taková je alespoň argumentace Energetického regulačního úřadu. A toto vysvětlení se zase nelíbí provozovatelům a dodavatelům solárních elektráren.

Fakt, že takzvaná silová elektřina z elektráren sice zlevní, ale regulovaná složka naopak podraží až o 12 procent, podle nich není z rozhodující míry způsoben dotacemi na provoz solárních panelů.

Státní úřad naopak argumentuje tím, že dotace do solárních panelů mají na regulovanou část ceny zásadní vliv.

„Prudký nárůst nákladů spojených s podporou obnovitelných zdrojů na rok 2010 je způsoben především očekávaným objemem výroby elektřiny z fotovoltaických elektráren ve výši zhruba 240 gigawatthodin. To vyvolá náklady v hodnotě 2,8 miliardy korun,“ uvedl energetický úřad ve svém včerejším tiskovém prohlášení.

Protože výroba elektrického proudu z obnovitelných zdrojů je výrazně dotována, musí se údajně zvednout příspěvek, který každý zákazník platí za takzvaný zelený bonus, zhruba trojnásobně na aktuálních 166 korun za MWh.

Právě podpora obnovitelných zdrojů je tak podle úřadu hlavní příčinou toho, proč silová elektřina zlevňuje zhruba o 15 procent, zatímco regulovaná část ceny elektřiny se musí zvednout někde až o 12 procent. Celkově tak zákazníci zaplatí v příštím roce za elektřinu jen o zhruba 3,6 procenta méně než loni.

Provozovatelé solárních elektráren ale argumentují tím, že regulační úřad straší finanční náročností výroby elektřiny ze slunce, i když se podpora tohoto druhu energie na účtu projevuje jen „minimálními částkami“. „Příspěvek pro všechny obnovitelné zdroje v roce 2010 bude 17 haléřů, které každý odběratel zaplatí navíc v každé spotřebované kWh elektřiny. V tom je zahrnut i podíl fotovoltaiky ve výši zhruba 7 až 8 haléřů za kWh,“ řekla LN mluvčí společnosti Energy 21 Zuzana Musilová. Při měsíční spotřebě 250 kWh tedy průměrná domácnost v důsledku podpory solární energie podle ní měsíčně zaplatí zhruba 20 Kč. „Hlavním důvodem zvýšení regulované složky ceny bude spíše aktuální pokles spotřeby elektřiny,“ tvrdí Musilová. Zákazníci podle ní v důsledku krize odebírají méně elektrické energie. Paušální náklady na provoz sítí se pak distributorům musejí rozpočítat na menší objem spotřebované elektřiny.

Další výrobci solárních elektráren argumentují navíc tím, že stát zvedl regulovanou cenu distribuce elektřiny o zhruba tři procenta, aniž k tomu měl zásadní důvod.

Vyšší náklady? Prý nesmysl Argument o tom, že stále rostoucí počet solárních panelů vyžaduje vyšší náklady na zvýšení kapacity a úprav sítě je totiž podle nich lichý. Například společnost E. ON tvrdí, že vyšší příkon ze strany solárních elektráren si vyžaduje na mnoha místech i stavby nových trafostanic, rozvoden a sloupů. „Pokud jsou solární elektrárny rozptýlené a mají jednotlivě jen malý výkon, žádné nákladné úpravy v síti nevyžadují. To je nesmysl,“ řekl LN energetický konzultant Jaroslav Pospíšil.

Vedení regulátora cen energií ale tvrdí, že letošní stanovení cen odpovídá nákladům distributorů a zejména odráží vyšší příspěvek na zelený bonus. „Z hlediska domácností se ročně může jednat možná o marginální částku. Jestliže ale nějaký podnik odebírá třeba miliony megawatthodin, pak se jedná o obrovské sumy, které ho mohou znevýhodnit vůči zahraniční konkurenci s menší mírou podpory obnovitelných zdrojů,“ řekl LN zástupce ředitele úřadu Blahoslav Němeček. Regulovaná část ceny ale podle něj obsahuje i systémovou složku, obsahující třeba cenu za pohotovost elektráren, která opět podražila. „Fakt, že se zhruba o tři procenta zvedly ceny za distribuci, vychází z dat Českého statistického úřadu o vývoji spotřebitelských cen a z dalších ekonomických ukazatelů,“ uvedl Němeček. Zopakoval, že zásadní vliv na zvýšení cen regulované složky dodávek elektřiny má narůstající podpora obnovitelných zdrojů, zejména solárních.

***

Kolik platí české domácnosti za elektřinu (roční náklady v korunách)

Domácnosti, které používají elektřinu k běžnému odběru

Domácnosti, které elektřinu využívají navíc k ohřevu vody a akumulačnímu vytápění

Domácnosti, které elektřinu využívají navíc k ohřevu vody a přímotopnému vytápění (v Kč)

Zdroj: Energetický regulační úřad

Obrázek

Graf

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...