Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Solární daň narazila v Senátu

Česko

Senátoři z podvýboru pro energetiku mají k návrhu výhrady. Podle právníků totiž může být protiústavní

PRAHA Senátoři vyslyšeli námitky solárních investorů a na rozdíl od Poslanecké sněmovny jsou proti takzvané solární dani. Situace kolem opatření proti zdražování elektřiny se tak komplikuje.

Senátoři přejali argumenty fotovoltaické asociace, že zavedení srážkové daně z příjmů za elektřinu ze solárních panelů může být protiústavní.

Předseda senátního podvýboru pro energetiku Jiří Bis (ČSSD) přiznává, že tyto připomínky vzal v úvahu. Obává se též vlny soudních sporů a arbitráží s investory. Hrozí totiž porušení mezivládních dohod o ochraně investic, neboť řada velkých solárních parků má zahraniční vlastníky. Senátoři prý mají na stole desítky právních posudků, které je před přijetím novely zákona varují.

Bis se domnívá, že Poslanecká sněmovna schválila aktuální novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů příliš narychlo a neuvědomila si hrozící dopady navržených opatření. „Není šťastné, že se zákony s možným dopadem v řádu stovek miliard korun schvalují v takovém spěchu,“ uvedl pro LN senátor Bis.

„Nejtěžší rozhodování“ Poslanci příslušný návrh schválili ve zrychleném řízení během necelého měsíce. Zavedení „solární daně“ či zpoplatnění emisních povolenek se do něj dostalo až během druhého čtení v hospodářském výboru. Návrh se též během projednávání výrazně změnil. Srážková 26procentní daň z příjmů za solární elektřinu měla původně platit po dobu dvaceti let, později její platnost poslanci omezili na tři následující roky.

Senátoři z energetického podvýboru si vyžádali od ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu podklady, že vládní novela nevyvolá arbitráže a nezpůsobí krach firem vlastnících solární elektrárny. Podklady mají ministerstva předložit do 3. prosince. O schválení či zamítnutí návrhu by měl Senát hlasovat o šest dní později.

Další člen výboru, senátor Vítězslav Jonáš (ODS), během jednání navrhl snížení „solární daně“ z navržených 26 například na deset procent, dobu platnosti daně chce naopak prodloužit ze tří na pět let. Jonáš však sám uznává, že i tak by byla solární daň snadno napadnutelná. „Je to mé nejtěžší rozhodování od chvíle, kdy jsem se měl rozhodnout, zda podpořím Lisabonskou smlouvu,“ přiznává Jonáš.

Zpět jsou i emisní povolenky Někteří senátoři mají výhrady také k zavedení darovací daně, kterou by měly platit elektrárenské společnosti a část tepláren za povolenky k vypouštění oxidu uhličitého v příštích dvou letech. „Mám k dispozici i právní stanoviska, že nelze zavést darovací daň z něčeho, co bylo zavedeno nařízením vlády,“ uvedl Bis k problematice povolenek. Spor se vede také o to, jestli by měl stát od roku 2013 stále přidělovat část povolenek elektrárnám zdarma, nebo ne. Hlavním odpůrcem návrhu je ministr financí Miroslav Kalousek. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner nicméně pro agenturu Reuters ve čtvrtek uvedl, že jeho ministerstvo bude trvat na zachování přídělu povolenek zdarma.

Dopady solárního boomu do cen elektřiny by podle Hünera měl stát řešit jinak než tím, že se vzdá pracně vybojované výjimky. Možnost bezplatně přidělovat aspoň část emisních povolenek od ledna 2013 totiž od Evropské unie získaly pouze Česká republika a Polsko.

Není jisté, zda senátoři s odporem proti solární dani a darovací dani z povolenek uspějí. Snadno je totiž může přehlasovat Poslanecká sněmovna, a to ještě před koncem roku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....