Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Solární miliony se rozplývají

Česko

Naše firmy budou ztrátové a banky nám je zabaví, obávají se investoři. Banky jsou ochotné jednat

PRAHA Neobvyklou scénu dnes dopoledne spatří cestou do práce poslanci. Sněmovní ulici zaplní demonstrující majitelé slunečních elektráren.

„Chceme poslance přesvědčit, že investoři do fotovoltaiky nejsou žádní solární carové, ale obyčejní lidé, kteří kvůli úvalné dani budou mít zásadní existenční problémy,“ vysvětluje důvody akce šéf solární asociace František Smolka.

Dušan Hořčička, spoluvlastník velké fotovoltaické elektrárny u východočeských Nasavrk, si stěžuje, že za vyrobenou solární elektřinu bude ještě doplácet. Podobně jako většina dalších investorů financoval převážnou část nákladů pomocí bankovního úvěru. „V našem konkrétním případě srážková daň znamená nejen netvořit zisk, ale netvořit ani fond reprodukce. Naopak v prvních třech letech budeme muset společnost dotovat asi šesti miliony korun ročně,“ říká Hořčička.

Podobně situaci hodnotí také Petr Bína, majitel skupiny Sluneta s osmi solárními elektrárnami o celkovém výkonu přes deset megawattů. „Všechny elektrárny, kterých se změna bude týkat, budou v účetní ztrátě,“ upozornil.

Poslanci na tlak ze strany solárních investorů i bank nakonec reagovali tím, že platnost 26procentní srážkové daně z příjmů za vyrobenou elektřinu omezili pouze na následující tři roky. Omezení na tři roky prosadil během druhého čtení novely zákona poslanec František Sivera (ODS). „Na tříletém omezení platnosti daně se shodla celá koalice. Snažíme se investory i banky nepoškodit,“ dodává Sivera.

Obavy majitelů solárních elektráren však přetrvávají. Česká fotovoltaická asociace tvrdí, že banky budou naopak vyžadovat nárůst podílu financování ze strany investorů. Jinak prý uplatní úvěrové sankce: zabaví solární panely i další zastavený majetek podnikatelů. Srážková daň se týká 1450 firem.

„Osobně nabývám dojmu, že toto s prominutím znárodnění bude pokračovat řízenými výpověďmi úvěrových smluv bankami. Následovat bude odkup fotovoltaických elektráren výrazně pod cenou od silných finančních skupin, které následně dokážou výnosnost právně navrátit do dosud garantovaného stavu,“ dodává Petr Bína.

Banky jsou ochotné jednat Banky se zatím k možnosti odkladu splátek vyjadřují opatrně, vyčkávají na definitivní schválení zákona. „V úzké součinnosti s investory budeme aktivně hledat řešení, které by mohlo spočívat v kombinaci kapitálové injekce ze strany investorů a úpravy splátkových kalendářů,“ uvedla mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

„My jako obezřetný poskytovatel úvěrů budeme postupovat individuálně podle konkrétních podmínek každého případu. Nicméně je důležité, aby nás o tom klienti informovali a byli ochotni toto řešení hledat,“ dodává mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Nejméně na jedné věci se však investoři do fotovoltaiky s bankéři shodnou. Oba tábory ostře kritizují vládu „za přijímání zákonů ohrožujících nejen podnikatele v oboru fotovoltaiky, ale i důvěryhodnost země v očích zahraničních investorů“.

***

SOLÁRNÍ EUFORII STŘÍDÁ DEPRESE

Modelový příklad větší sluneční elektrárny

v Nasavrkách ukazuje dopady vládních opatření proti

solárním elektrárnám.

Fotovoltaická elektrárna Nasavrky

Instalovaný výkon 3 megawatty

Plánovaná roční výroba 2,9 milionu kWh

Celkové investiční náklady 247 milionů korun

Z toho bankovní úvěr 194 milionů korun

Spuštění 2010

Tržby Srážková Provozní Úroky Odpisy Zisk před

(miliony korun) daň náklady zdaněním

2011 před změnou 35,8 0 4 10,6 20,5 0,6

2011 po změně 35,8 9,3 4 10,6 12,3 -0,5

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!