Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Solární panely už jen na střechy

Česko

Ministerstvo chystá novelu zákona, která kromě fotovoltaiky omezí příplatky za spalování biomasy v uhelných elektrárnách

PRAHA Státním úředníkům dochází trpělivost s živelnou instalací solárních panelů na volných plochách. Podpora v podobě pevných výkupních cen a zelených bonusů pro fotovoltaické elektrárny přežije nejdéle do konce příštího roku. „Do budoucna se zvýhodněné podmínky budou vztahovat pouze na solární panely umístěné na budovách,“ řekl na energetické konferenci Čepkon místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Změny přinese novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Změna postihne pouze nové projekty, těm stávajícím již není možné výši výkupní ceny zpětně snížit.

Zelený byznys bude mít stanovené limity Vládní novela přináší i další opatření, zacílená na omezení dopadu masivní výstavby zelených elektráren na cenu elektřiny. Energetický regulační úřad totiž odhaduje, že systém podpor pro elektřinu z obnovitelných a druhotných zdrojů prodraží účet průměrné domácnosti v příštím roce o 1275 korun. Pro srovnání, letos je to "jen" 415 korun.

Obnovitelný zdroj, jehož energetické využívání bude vycházet na víc než 6000 korun za megawatthodinu, se již v případě schválení navržené novely nebude těšit podpoře státu.

Němeček dodal, že vláda chce tímto opatřením zabránit opakování fotovoltaického boomu v budoucnu. Podpora skončí také v případě, kdy některý z typů obnovitelné energie svým celkovým instalovaným výkonem dosáhne horní hranice uvedené ve vládní strategii, Národním akční plánu.

Společnost REN Power CZ, náležící mezi největší investory do fotovoltaiky v Česku, by na takové změny podmínek reagovala přesunem zájmu k větrným elektrárnám či jiným typům obnovitelných zdrojů. Další alternativou je pak investovat do solárních elektráren na Slovensku a v zemích jižní Evropy.

Biomasa jen do kotlů nových elektráren „Těžko v tuto chvíli hovořit o změnách, dokud nebudou schválené. Věřím, že Energetický regulační úřad nastaví podmínky pro tento druh podnikání férově a spravedlivě,“ uvedl k chystaným změnám Vladimír Šístek, předseda představenstva firmy REN Power CZ.

Legislativní zásah se chystá také proti spalování dřevní hmoty a jiných druhů biomasy v zastaralých elektrárnách. Novela zákona má zaručit výhodnější cenu pouze pro moderní zařízení s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla a s účinností výroby energie nejméně 70 procent. „Tato změna uvolní biomasu pro moderní energetické zdroje,“ zdůraznil Němeček.

V současnosti se přitom biomasa spaluje hlavně v uhelných elektrárnách, jejichž účinnost je sotva poloviční. Mezi největší odběratele biomasy v současnosti patří společnost ČEZ, která ji spaluje spolu s uhlím ve čtyřech starších elektrárnách. Spoluspalování biomasy probíhá také v teplárnách společnosti Dalkia ČR, v kladenské elektrárně Alpiq Generation CZ a v mladoboleslavské Ško-energo.

„Obecně rozumíme snaze podporovat spalování biomasy především v kogeneračních zařízeních, je to celkový trend v Evropě,“ řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Upozornila však, že realitou na českém trhu je omezená nabídka biomasy. Energetické společnosti jsou nuceny nabízet co nejvyšší ceny a téměř celý zisk z cenového zvýhodnění uvedeného „zeleného“ paliva tak směřuje k dodavatelům biomasy. Současně ČEZ dodává, že se novým podmínkám přizpůsobí.

***

PEVNÉ VÝKUPNÍ CENY ELEKTŘINY Z OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ, PLATNÉ PRO LETOS DOKONČENÉ ELEKTRÁRNY

Poznámka: Spoluspalování biomasy s uhlím stát podporuje pouze formou takzvaných zelených bonusů. Výrobce zde získává příplatek k tržní ceně elektřiny ve výši od 50 do 1370 korun za MWh v závislosti na druhu paliva.

Tržní cena elektřiny na pražské energetické burze PXE

(elektřina s dodávkou v červenci 2010):

Zdroj: Energetický regulační úřad

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!