Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

SOS v Divadle Polárka

Česko

BRNO Brněnské Divadlo Polárka představilo plán na nadcházejících deset měsíců, jež nazývá Sezonou Odvážného Srdce. SOS. Čeká je šest premiér a krok do neznáma. Zatím to totiž vypadá, že nadcházející sezona je poslední, na kterou dostali herci smlouvy.

Divadlo Polárka (dříve Jitřenka) hraje především pro děti a mladé diváky. Soustředí se v něm mladí divadelníci - prošlo tudy mnoho talentovaných tvůrců po ukončení JAMU. Spolupracuje i se zkušenými autory, a to kontinuálně. O jeho tvorbu je zájem: v minulé sezoně odehrálo 327 představení s průměrnou 97% návštěvností.

Původně o. p. s. Polárka přešla v roce 2004 pod správu Kulturního a vzdělávacího střediska U Tří kohoutů (KVS). Kromě divadla středisko spravuje ještě jeden klub a Vzdělávací centrum. Od jara má nového ředitele, Karla Širůčka. Ten vypracoval pro svou organizaci návrh optimalizačních řešení pro období 2007-2010. Ve snaze zlepšit hospodaření chce zasáhnout i do chodu divadla. Rada městské části Brno-střed jeho analýzu a navrhovaná řešení schválila.

Shora připravovaných změn pro provoz Polárky je více. K těm pro divadlo přijatelným patří například zřízení nezávislé dramaturgické rady. Nově jmenovaná umělecká šéfka a dramaturžka Hana Mikolášková zmínila osobnosti, které byly v této souvislosti zatím osloveny (např. Arnošt Goldflam a Josef Kovalčuk). Hlavním bodem sporu mezi divadlem a zastřešující KVS (a zřizovatelem, radnicí Brno-střed) je záměr oddělit soubor od provozu budovy divadla. To by znamenalo, že by se středisko staralo o provoz budovy, kterou by pronajímalo a využívalo „k výukovým, vzdělávacím a volnočasovým akcím“, jak se píše v analýze ředitele Širůčka. Polárce by garantovalo dotaci na šest premiér ročně, zázemí v divadle a příjem z představení na domovské scéně. Středisko by tak uspořilo asi dva a půl milionu korun.

Divadelníci se ale obávají, že takový krok ohrozí kvalitu i budoucnost divadla. Lze čekat, že finanční nejistota způsobí migraci herců do divadel, která jim nabídnou pevnější půdu pod nohama. A v důsledku tedy snížení kvality souboru. „Produkce divadla je ceněná, v takto nastaveném financování není jisté, že se podaří udržet úroveň a kontinuitu,“ dodala umělecká šéfka, jež však také zdůraznila, že poslední jednání se zřizovatelem jsou nadějná. „Pokud by nebylo na výplaty, zřizovatel by zasáhl,“ slíbil mluvčí radnice Roman Burián.

Polárce se zatím podařilo vyjednat roční odklad provozních změn. „V závěru minulé sezony dostali smlouvu všichni členové divadla,“ uvedl bývalý vedoucí uměleckého provozu Jaroslav Tuček. On sám ale dostal na další sezonu pouze externí smlouvu. Stejně tak šéf režisér Martin Františák spolupracuje od září s divadlem pouze externě. Umělecké vedení za něj přebrala dramaturžka a režisérka Hana Mikolášková, která neuvažuje o programových změnách.

Divadlo se přes všechna úskalí chystá do nové sezony. Vlajkovou inscenací bude adaptace Stevensonova Ostrova pokladů, druhým velkým plátnem adaptace Romea a Julie. Na komorní pohádky se mohou těšit menší děti: pohádku Hašteřica bude režírovat Zoja Mikotová, kabaret Bitva u Lipan, navazující na národní témata (zastoupená zde třeba Jánošíkem), uvede Jan Jirků z divadla Minor. Kromě odchodu uměleckého vedení na externí smlouvy nenastanou větší změny, soubor rozšíří Petra Bučková z ostravského Divadla Petra Bezruče. „Měli jsme patnáct žádostí o angažmá, museli jsme je odmítat,“ uvedl Tuček.

Problém divadla nemá jednoduché řešení. Kulturní středisko chce ekonomicky zefektivnit všechny své subjekty. Divadlo chce hrát a hranice, v nichž to může dělat profesionálně, není možné zužovat donekonečna. „Je potřeba dospět k zásadním změnám v provozování kultury v Brně,“ říká Mikolášková. „Pomohlo by nám vícezdrojové financování.“ Divadlo Polárka je stejně vyhledávané jako druhé brněnské divadlo pro děti - Radost. To je ale jako příspěvková organizace města Brna v příznivější situaci. Loni do něj město Brno mohlo investovat dvaapůlkrát více, než představovaly náklady na provoz Polárky. A přitom obě scény slouží dětem a rodičům z celého Brna.

Autor: