Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

SOSky si jinde spustit netroufli

Česko

Varovné textovky – Krizový systém dostal další nástavbu, neslouží jen při nebezpečí

BRNO Jsou stejně rychlé jako obecní rozhlasy, ale přesněji cílené. Tvůrci dali speciálním krizovým textovým zprávám název SOSky podle toho, že by měly sloužit zejména v nouzových situacích. Jinde než na jižní Moravě k jejich zavedení zatím odvahu nenašli, tvrdí Marika Bejdáková, která má projekt Komunikační, monitorovací a varovný systém Jihomoravského kraje na starosti.

* LN Proč vlastně varovat za krize pomocí textových zpráv?

Dalo by se říci, že si lidé v České republice textovky neboli SMS zamilovali. Posílají je ve velkém, velkou odezvu našly i dárcovské zprávy určené na humanitární účely. Ale hlavní výhoda je jinde – třeba v rychlosti, jsme schopni za minutu poslat 1500 zpráv a rychlost lze ještě navýšit. To byl důvod, proč se už v roce 2002 staly na jihu Moravy součástí bezpečnostního systému kraje k dorozumívání mezi záchranáři a úřady a postupně se do něj začaly zapojovat i obce.

* LN Od června systém funguje ve všech obcích v kraji. Kolik je ale těch, které může oslovit, když odečteme záchranáře a úřady?

Máme asi deset tisíc registrovaných uživatelů, odhadujeme, že jsou to dvě až tři procenta rodin. Počet registrovaných denně stoupá, starostové smysl systému vysvětlují obyvatelům. A také ho využívají, a to nejen v krizových situacích.

* LN Posloužily už SOSky v opravdu velké krizové situaci?

Tehdy to ještě nebyly dnešní SOSky, ale o prověrku budovaného systému se postaraly povodně v roce 2006. Tehdy jsme během čtyř hodin do systému zapojili také Povodí Moravy a v krátké době se rozeslalo 25 tisíc textovek. V praktické zkoušce systém obstál.

* LN Hromadné posílání textovek ale přece není novinka...

Ono ale nejde jen o hromadné, ale také o cílené posílání. Například jako starosta si mohu vybrat konkrétní ulici či čtvrť, kam lidem přihlášeným k odběru pošlu zprávu. Mohu mít konkrétní skupiny lidí podle nejrůznějších klíčů.

* LN Neposlouží k jejich oslovení rychleji obecní rozhlas?

Jsou situace, kdy je rozhlas lepší. Ale ne všichni ho uslyší a jejich obtelefonování by bylo náročné. Člověk, jehož se varování či zpráva týká, může pracovat v jiném městě, může být na dovolené. SMS ho zastihne všude – téměř stejně rychle jako rozhlas. Navíc se odběratelé nehlásí podle místa bydliště, ale podle místa, které je zajímá, třeba polohy své chaty či chalupy.

* LN Účastník systému do něj dává své osobní údaje. Nehrozí jejich zneužití?

On se rozhoduje, zda se do systému zapojí, může se z něj taky kdykoli odhlásit. Systém je certifikovaný pro státní správu, má příslušné prověrky. A hlavně má něco jako „občanskou pojistku“. Zprávy mohou poslat jen stanovení lidé, nejčastěji starostové. A ti jsou pod přímou kontrolou, aby ho nezneužili.

* LN Jak vlastně takové rozeslání zprávy funguje?

Základem je databáze lidí, kteří mají zájem o informace. Člověk, který má oprávnění zprávy odesílat, je může zadat buď z počítače nebo stanovenou formou ze svého mobilu. Samostatnou část systému využívají záchranáři, ale také například hygienická stanice, nemocnice, plynárny, vojáci. Každý má nastavená přístupová práva, skupinu dat, k nimž má přístup.

* LN Kde se k SOSkám stavějí nejaktivněji?

Tam, kde si je už vyzkoušeli, a to nejen v krizové situaci. Například v Rakvicích, Vranově u Brna a v brněnském Útěchově se podíl zapojených blíží třetině obyvatel. Pomocí SMS tam posílají i další důležité informace, i když, a to zdůrazňuji, je nesmějí komerčně zneužít. Podstatné je, že příjemce účast v systému stojí jen jednu textovou zprávu, kterou se přihlásí. Provoz platí odesílatelé a sponzoři.

* LN Zaznamenali jste situaci, kdy SMS mohly pomoci, ale nikdo je nevyužil?

Například v minulých dnech, kdy obyvatele na jihu Brna poděsil zápach plynu. Pomocí SMS mohli rychle dostat informaci, že jde pouze o odorant unikající ze sudů. Ale i starostové se systém teprve učí využívat a zvažovat, kdy ho využít.

* LN Na kongresu Mezinárodní společnosti pro krizový management se o SOSky zajímali i z jiných zemí, ani jinde v tuzemsku však zatím nefungují. Proč?

Neexistuje informační systém pro krizové řízení v České republice, respektive je ještě v plenkách. Ale mnohde nám je závidí.

* LN Proč tedy na jihu Moravy fungují?

Sešli se tu lidé, které poučily povodně a další problémy. Prostě prorážíme cestu jiným.

***

Jak se přihlásit?

Člověk, který se hodlá přihlásit k odběru zpráv, by měl zaslat textovou zprávu ve tvaru JMK mezera NÁZEV OBCE mezera INFORMACE mezera ANO mezera PŘÍJMENÍ mezera JMÉNO hvězdička ULICE hvězdička ČÍSLO DOMU na číslo 900 77 03. Návod (včetně způsobu psaní víceslovných názvů) lze najít na internetových stránkách www.krizoveinfo.cz.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...