Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Souboj o Spolchemii graduje

Česko

Ústecký výrobce chemikálií má u bank miliardové dluhy, které zatím nesplácí

PRAHA Tajemný majitel se špatnou pověstí, nesplácené dluhy vyjádřené desetimístným číslem, ostrý souboj mezi financujícími bankami o vliv na dění ve firmě a způsob její restrukturalizace. To je pozadí dalšího významného dramatu odehrávajícího se v současné době v české ekonomice – boje o záchranu ústecké Spolchemie a tím i necelé tisícovky pracovních míst.

Drama v těchto dnech vrcholí – banky s firmou vyjednávají o způsobu úhrady přibližně 2,6miliardového dluhu, který Spolchemie již rok nesplácí. Na konci prosince totiž vyprší dohoda o odkladu splátek a Spolchemie musí s finančními domy najít společnou řeč. Jinak by musela půjčky uhradit, na což v současné době nemá dostatek prostředků. Shodnout se se všemi bankami sdruženými do takzvaného „poolu“ se jí však zatím nedaří.

Podle informací Lidových novin vedení Spolchemie, ve kterém na postu generálního ředitele působí někdejší generální ředitel Unipetrolu Francois Vleugels, navrhlo restrukturalizační plán. Ten počítá s vyvedením některých aktiv, jako je například výroba polyesterů. Pokud by se podařilo získat pro tyto výroby partnery, získala by tím Spolchemie nový kapitál a tím i prostředky pro splácení dluhů.

Zatímco jeden z nejvýznamnějších věřitelů, kterým je Raiffeisenbank, tento plán podle informací Lidových novin získaných z důvěryhodných zdrojů podporuje, další, jako například ČSOB či Citibank, jej odmítají. Shodu na přijetí takového plánu by Spolchemie musela najít i s dalšími věřiteli, kterými jsou Komerční banka a LBBW.

„Firma tvrdí, že se její finanční výsledky zlepšují. Pokud je to pravda, měla by se s bankami dohodnout na splátkovém kalendáři, začít své dluhy konečně platit, a ne dělat nějaké majetkové přesuny,“ řekl LN jeden z bankéřů. Naproti tomu další z nich se domnívá, že nalezení partnerů pro některé provozy, které Spolchemii netvoří hlavní byznys, může být výhodnou cestou.

Firma samotná již počítá s tím, že se s bankami bude muset vypořádat jednotlivě. „Na základě aktuálního obchodního výhledu chce firma v první polovině roku 2011 refinancovat současný bankovní dluh a dokončit tak restrukturalizační proces. Předpokládáme, že bankovní pool bude nahrazen individuální dohodou s každou z bank,“ řekla mluvčí firmy Marie Logrová.

Pokud by se Spolchemie s věřiteli nedohodla, musel by její vlastník výrazně zvýšit kapitál firmy, rozprodat ji či projít konkurzem. Její celkové závazky dosahují pěti miliard korun, neuhrazená ztráta v pololetí činila téměř 600 milionů korun. Podle mluvčí však majoritní akcionář Spolchemie již firmu finančně podpořil a navýšil kapitál o 250 milionů korun. „Společnost dosáhla za prvních devět měsíců roku 2010 tržeb ve výši 3,2 miliardy korun, což je o 700 milionů více než ve stejném období roku 2009. Od začátku roku 2010 dosáhla firma čistého zisku ve výši 180 milionů korun,“ dodala Logrová.

Situace ve Spolchemii v mnohém připomíná období těsně před pádem OP Prostějov. Podle bankéřů z různých bank obeznámených se situací se však Spolchemii pravděpodobně podaří zachránit. „Na rozdíl od OP Prostějov vyrábí tato firma konkurenceschopný produkt, po kterém je poptávka. Jinak se však znaků shodných s obdobím před pádem OP dá najít hodně,“ uvedl jeden z nich.

Podle dalšího ze zdrojů není největším rizikem hospodářská situace podniku, ale jeho majitel. Tím je Petr Sisák, podnikatel odsouzený například za tunelování Českého národního investičního obchodněpodnikatelského fondu.

Spolchemie Výrobce syntetických pryskyřic, základních sloučenin jako hydroxid sodný, chlor nebo kyselina chlorovodíková a speciálních chemických sloučenin jako třeba manganistan draselný či umělý korund Od roku 2005 je majoritním vlastníkem Via Chem Group

Autor: