Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Byl podpis na listině k akciím na Čapí hnízdo falešný? Písmoznalec neví

Česko

  7:33aktualizováno  14:24
Druhý den líčení v kauze dotace na Čapí hnízdo trvalo zhruba dvě a půl hodiny. Soudce nejprve dočetl výpovědi svědků, poté povolal písmoznalce a ekonomického experta. Obžalovaní Andrej Babiš i Jana Nagyová v úterý u soudu uvedli, že se závěry znalců nesouhlasí. Už v pondělí vinu popřeli a na otázky soudu odmítli odpovídat. Soud bude pokračovat ve středu ráno, jako svědek je předvolaná také Babišova manželka Monika.

Soudce Jan Šott v úterý také dočetl všech sedm zbylých výpovědí svědků, mezi nimi byl například někdejší účetní holdingu Agrofert. Následně přečetl seznam svědků, kteří mají osobně dorazit v dalších dnech.

Ve středu má přijít například Babišova manželka Monika a jeho dcera Adriana Bobeková, dorazit má i někdejší šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ve čtvrtek pak poslanec ODS Petr Bendl, který byl v době schválení dotace hejtmanem Středočeského kraje.

Úterní odpolední část měla na programu výpovědi dvou znalců, začala ve 12.30 hodin a skončila krátce po 14. hodině. Jako první před soud předstoupil expert na písmoznalectví Aleš Čulík. Ten měl objasnit, zda byl zfalšován podpis Andreje Babiše mladšího na smlouvě o převodu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, případně zda jej mohl zfalšovat jeho otec Andrej Babiš.

K jednoznačným závěrům však znalec nedospěl. A to kvůli nedostatku srovnávacích podpisů Andreje Babiše mladšího z doby, kdy k podpisu smlouvy mělo dojít. „Přes veškerou snahu se srovnávací materiál zajistit nepodařilo, a to kvůli tomu, že Andrej Babiš mladší není trvale přítomen v České republice,“ uvedl písmoznalec Čulík.

U některých podpisů Andreje Babiše mladšího byly podle znalce nalezeny částečné shody s podpisy jeho otce. „Nelze z toho však konstatovat jednoznačnější závěry kvůli nedostatku srovnávacích podpisů Andreje Babiše mladšího,“ doplnil znalec.

Po expertovi přes písmo před soud předstoupil ekonomický znalec Vítězslav Hálek, který se zabýval tím, v jaké finanční kondici byla farma Čapí hnízdo v době otevření. Farma byla podle Hálka plně závislá na společnosti Agrofert.

Pokud by byla samostatným subjektem, nebyla by podle něj v letech 2008 až 2013 schopna z vlastní činnosti hradit své závazky. „Podle účetních výkazů byla společnost Farma Čapí hnízdo jednoznačně předlužená a v roce 2013 měla skončit v úpadku,“ řekl před soudem znalec.

Holding podle něj Farmu podporoval zejména na základě plateb spojených s reklamou. „Kdybyste odstranili reklamu, byla by společnost životaneschopná,“ uzavřel.

Advokáti Babiše a Nagyová podali námitku

K posudku o finanční kondici farmy se po výpovědi znalce vyjádřila i obžalovaná Jana Nagyová. „Farma se v letech 2008 až 2010 teprve budovala, byla to tudíž začínající firma. V roce 2008 navíc Česko zasáhla ekonomická krize, která se razantně projevila také v hotelnictví a cestovním ruchu,“ podotkla Nagyová.

Advokáti Babiše i Nagyové podali námitku na podjatost soudního znalce Hálka. Do svých závěrů podle nich účelově vsunul i reklamu na Farmě Čapí hnízdo, která podle nich s touto větví kauzy nesouvisí. S kritikou znalce Hálka vystoupil i Andrej Babiš. „Nestačím se divit, co tu pan takzvaný znalec předvedl. Považuji ho za nedůvěryhodného. Advokáti mi zakázali použít slovo podvodník,“ řekl Babiš.

Babiš se před soudem vyjádřil také k závěrům písmoznalce Čulíka. „Zásadně odmítám, že bych podpis syna zfalšoval. Státní zástupce tu znalce, který řekl, že to tak jednoznačně není, opakovaně griloval,“ poznamenal expremiér. Poté doplnil, že jeho syn podle něj není kvůli zdravotnímu stavu schopen vypovídat před soudem.

Soud bude pokračovat ve středu od 9:00 výpovědí svědků.

Dosavadní průběh líčení se podle Andreje Babiše vyvíjí v jeho prospěch. „Přečtené výpovědi všech svědků jasně dokázaly, že je obžaloba nepravdivá. Členka regionální rady, která dotaci schvalovala, dokonce na policii řekla: ‚Proč jsem tady? No protože se jedná o Babiše.‘ V tom je všechno,“ doplnil expremiér po konci dopoledního programu soudu.

Oproti prvnímu dni soudu v úterý zájem veřejnosti značně opadl. Soudní síň je zaplněna zhruba z poloviny, převážně novináři. Lavice pro diváky z řad veřejnosti zůstaly až na jednotlivce poloprázdné.

Na pátek byl předvolán i Andrej Babiš mladší. Nad jeho účastí však stále visí otazník. „Soudu nejprve oznámil, že nedorazí. Nemohli jsme však nepostřehnout jeho vyjádření v médiích, že se nakonec hodlá dostavit. Pokud k tomu tedy dojde, bude v pátek vyslechnut,“ poznamenal soudce Šott.

Babiš junior původně v kauze Čapího hnízda rovněž čelil obvinění, jeho stíhání ale státní zástupce zastavil stejně jako stíhání dalších Babišových příbuzných. Babiš mladší dlouhodobě tvrdí, že ho jeho otec nechal v roce 2017 odvézt proti jeho vůli na Krym nechal v roce 2017, a to proto, aby mu znemožnil vypovídat právě v dotační kauze.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přečetl v pondělí obžalobu, podle které Andrej Babiš od začátku ovládal Farmu Čapí hnízdo a rozhodoval o ní. Dotace na Čapí hnízdo podle obžaloby způsobily Regionální radě škodu ve výši 49,99 milionu korun.

Babiš svou vinu v soudní síni v pondělí popřel. „Neexistují žádné důkazy, výslovně vylučuji, že bych znal podmínky vyhlášené dotační výzvy. Necítím se vinen ze spáchání trestných činů. Jsem nevinen. Stojím tu proto, že jsem šel do politiky. Kdybych nebyl v politice, nikdo by o Čapím hnízdě neslyšel,“ řekl.

Soudní proces je podle něj zpolitizovaný. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová podle něj na sociálních sítích vyvíjí nátlak. Zmínil i video, ve kterém ministr vnitra Vít Rakušan stojí na střeše ministerstva s kalendářem a říká „Andreji, už je čas“.

„Polistopadový kartel potřebuje, aby byl Babiš stíhán. Aby o tom mohli dokola mluvit,“ řekl.

Na otázky jednotlivých stran odmítl Babiš odpovídat. Výpověď k důkazům chce přednést až v dalším průběhu líčení. Obává se, že by výpovědí mohl ovlivnit další svědky, kteří budou v průběhu jednání vypovídat.

Vinu popřela před soudem i Jana Nagyová. „Jsem přesvědčena, že farma byla majetkově malým podnikem. Veškeré informace, které představenstvo mělo, svědčily o tom, že tomu tak bylo,“ uvedla. Ani ona neodpověděla na otázky soudu.

Pozornost upoutali i zástupci spolku Milion chvilek. Před budovou pražského městského soudu postavili takzvanou vězeňskou kancelář prezidenta Babiše.

Autoři: , ,