Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soud i napodruhé osvobodil Karla Srbu v kauze Štiřín

Česko

PRAHA Městský soud v Praze včera i napodruhé zprostil někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu obžaloby v takzvané kauze Štiřín. Spolu s ním se osvobozující verdikt týká i Evy Tomšovicové, exředitele Štiřína Jiřího Zoufala a jednatele stavební firmy Petra Langra.

Čtveřici viní žalobkyně z více než třináctimilionového podvodu na státu při rekonstrukci zámku Štiřín, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí. Podle soudu se však jejich vina neprokázala.

Prvoinstanční senát všechny obviněné osvobodil již v červnu 2007, odvolací Vrchní soud v Praze však v dubnu 2008 verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. „Soud opět dospěl k závěru, že nebylo prokázáno, že se stal skutek popsaný v obžalobě,“ uvedla dnes předsedkyně trestního senátu Jaroslava Lišková.

Rozsudek není pravomocný. Všichni obžalovaní se práva na odvolání vzdali, státní zástupkyně Iva Bicanová si ponechala lhůtu na případné odvolání.

Trestní senát včera vyhověl návrhům obhájců všech obviněných, aby jejich klienty obžaloby zprostil. Všichni tři muži dnes stejně jako v minulosti obvinění odmítli. „Jsem stíhán za čin, který jsem podle mého názoru nespáchal, a to ani omylem,“ řekl soudu Zoufal s tím, že se cítí absolutně nevinen. Podobně se vyjádřili i Srba a Langr. Tomšovicová se z jednání omluvila. Srba pak rozsudek komentovat nechtěl, potvrdil pouze, že je s ním spokojený.

Chybí důkazy V případu Štiřín viní obžaloba Srbu a spol. z toho, že se před lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 prý ministerstvo zahraničí připravili o víc než 13,6 milionu korun. Podvod podle obžaloby spočíval v záměrném nadhodnocování faktur na stavební práce ve Štiříně -šlo o opravu střechy, zemní práce a demolici objektu. Některé práce podle žalobkyně nebyly vůbec provedeny. Podle Liškové však pro odsouzení čtveřice chybí důkazy. „Nelze rozhodnout jinak než zprošťujícím rozsudkem,“ uvedla včera předsedkyně prvoinstančního senátu. Na jejím dřívějším závěru podle ní nezměnil nic ani nový ekonomický posudek, protože už nebylo možné zjistit detaily o provedených pracích. „Je sporné a nelze dohledat, zda fakturace odpovídala skutečnosti,“ uvedla soudkyně s tím, že světlo do případu nevnesly ani znalecké posudky.

Podvod v kauze Štiřín se podle obžaloby odehrával tak, že Zoufal požádal ministerstvo zahraničí o navýšení financí na stavební práce a Srba se prý postaral o to, aby ministerská komise další peníze přidělila. Stavební firmy byly vybírány ve výběrových řízeních, která byla údajně zmanipulovaná. Langr pak prý potvrdil provedení určitých stavebních prací, a nadhodnocené faktury tak mohly být proplaceny. Část peněz, které stavební firmy dostaly nad rámec provedených prací, podle žalobkyně vrátily a právě z nich se prý obžalovaní obohatili. Srbovi podle obžaloby vozili peníze Langr s Tomšovicovou. Postupně mu prý předali nejméně pět milionů korun.

Autor: