Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Naprosto likvidační, zhodnotil soud zbití známého. Muži zpřísnil vězení na 12 let

Česko

  16:09
Odvolací soud dnes poslal osmačtyřicetiletého Jana Holického za pokus o vraždu na dvanáct let do vězení. Muž loni na jaře na své chalupě v Hejnicích na Liberecku z pomsty zbil o šest let mladšího známého. Pak ho nechal přes 24 hodin ležet zamčeného v bezvědomí uvnitř domu.

Odvolací senát zpřísnil muži původní osmiletý trest. Překvalifikoval jeho čin z těžkého ublížení na zdraví na pokus vraždy. Muž se u hlavního líčení za čin omluvil. Uvedl, že nechtěl nikoho zabít.

„Jednalo se o naprosto likvidační napadení,“ prohlásil předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Jiří Lněnička. Holický podle verdiktu kolegu tloukl pěstmi, ale také francouzskou holí. Napadený muž byl delší dobu v bezvědomí, utrpěl těžké poranění mozku, mnohačetné poranění obličeje, měl zlomené žebro, propíchnutý hrudník, rozvíjel se u něj zánět plic, měl závažnou poruchu funkce ledvin, byl podchlazený a měl i další poranění.

Státní zastupitelství Holického původně z pokusu o vraždu vinilo. Hrozil mu až dvacetiletý pobyt za mřížemi. Prvoinstanční soud v únoru však dospěl k závěru, že si Holický pouze vybil na známém vztek. Potom byl bezradný a nevěděl, co dělat. Zřejmě spoléhal na to, že se napadený později probere a situace se vyřeší. Podle soudu se neprokázalo, že by Holický chtěl muže opravdu zabít.

Proti přehodnocení činu libereckým krajským soudem na těžké ublížení na zdraví se státní zastupitelství odvolalo. Podle žalobkyně Petry Pazderkové muž z pomsty napadl známého velmi brutálním způsobem. Zranění ohrožovala jeho život a napadený by nepřežil bez pomoci policistů a záchranářů. Sám Holický podle státní zástupkyně muži po činu nijak nepomohl.

A odvolací senát její verzi podpořil. Kromě brutálního útoku přičetl Holickému k tíži i následný den, kdy neposkytl známému pomoc. Kdyby se do chalupy nedostali policisté, kteří muže hledali, byl by zcela jistě v následujících hodinách mrtvý.

Holický zbil známého poté, co se dozvěděl, že má muž převzít bar, který dosud sám provozoval. Vylákal ho k sobě na chalupu, která byla v té době rozestavěná. Držel ho tam zhruba 27 hodin. Napadený muž si z toho skoro nic nepamatuje, zdravotní následky má dodnes.

Holický u hlavního líčení uvedl, že reagoval spontánně. Podle jeho verze k němu známý přijel dobrovolně. Muži se nejprve hádali, pak se mezi nimi strhla rvačka. Při dnešní závěrečné řeči doplnil, že to bylo kvůli penězům a zboží, které mu kolega odcizil. Zopakoval, že muže nechtěl usmrtit.

„Ani jsem o tom nepřemýšlel. Chtěl jsem pouze vyřešit ty finanční věci,“ uvedl. Známý podle něj také odmítal, aby ho odvezl domů či na ošetření k lékaři.

18. dubna 2023

Autoři: ,