Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Soud odmítl odškodnit Lehmany

Česko

Nákup byl rychlý, ale spravedlivý, zhodnotil americký soudce transakci, kdy britská banka Barclays získala část americké Lehman Brothers.

NEW YORK / LONDÝN Narychlo dohodnutý prodej většiny americké součásti zkrachovalé banky Lehman Brothers Holdings britské bance Barclays byl spravedlivý a Lehman nemá právo žádat po Britech odškodné 11 miliard dolarů (asi 197 miliard Kč). Rozhodl o tom soudce federálního soudu v New Yorku. Americká banka tvrdila, že Britové využili chaosu, když Lehman zkrachoval. Verdikt soudu banka nekomentovala.

Lehman vyhlásil bankrot 15. září 2008 a hned za pět dnů se s Barclays dohodl, že jí za zhruba 1,85 miliardy dolarů (asi 33 miliard Kč) prodá své investiční bankovnictví a makléřské služby, které má v USA. Soudce James Peck ale v dlouho očekávaném verdiktu uvedl, že prodej byl sice plný chyb a nedostatků, ale to ještě neznamená, že nebyl spravedlivý, jak se snažila americká banka argumentovat.

„Soud se nenechal natolik oklamat, aby teď umožnil zpochybnit integritu prodeje,“ uvedl soudce v nálezu, který má 103 stran a z něhož citovala agentura Reuters. „Proces celého prodeje byl možná nedokonalý, byl však adekvátní mimořádným podmínkám, které nastaly v týdnu po pádu banky Lehman Brothers,“ uvedl Peck.

Mluvčí společnosti Lehman Kimberly Macleodová odmítla verdikt soudu komentovat, mluvčí britské banky Michael O’Looney ale řekl, že Barclays je s rozhodnutím spokojena. Lehman Brothers dál funguje a soustředí se hlavně na shromažďování majetku, aby mohla vyplácet peníze věřitelům.

Soudní rozhodnutí je pro Lehman Brothers velmi nepříjemné, neboť banka ještě v lednu plánovala, že na výplatu věřitelům dá dohromady zhruba 60,1 miliardy dolarů (asi 1,1 bilionu Kč). Už to by bylo málo, protože věřitelé si činí nárok na zhruba šestkrát vyšší částku.

Krach banky Lehman Brothers tehdy šokoval trhy a podle mnohých analytiků byl klíčovým okamžikem ve vývoji globální finanční krize. Ta se v okamžiku výrazně zhoršila, banky si přestaly vzájemně důvěřovat, citelně omezily transakce mezi sebou navzájem a místo toho začaly hromadit hotovost.

Soudce Peck uvedl, že navzdory procesním nedostatkům bylo v době prodeje „nepopiratelně správné“ se domnívat, že prodej části majetku snižoval systémové riziko, pomohl odvrátit ještě větší ekonomickou kalamitu a prospěl všem zúčastněným stranám.

„Soud by nařídil úplně stejný postup, protože neexistovala žádná lepší alternativa a protože, a to je možná ještě důležitější, prodej bance Barclays znamenal způsob, jak zabránit potenciálně katastrofální likvidaci po částech a jak zachránit tisíce pracovních příležitostí v krizí stiženém odvětví finančních služeb,“ vysvětlil soudce.

Lehman zažaloval i další banky, včetně ústavů Bank of America, Canadian Imperial Bank of Commerce nebo JPMorgan Chase & Co. Od všech chce vysoudit nějaké peníze, aby měl na výplatu věřitelům.

Autor: