5. června 2018 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud odročil jednání o Unipetrolu, nedorazil advokát obviněných. Ti čelí obžalobě kvůli požáru z roku 2015

Oblaka dýmu a oheň nad budovou Unipetrolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblaka dýmu a oheň nad budovou Unipetrolu. | foto: Ondřej BičištěMAFRA

MOST Mostecký soud odročil úterní hlavní líčení v případu dvou zaměstnanců Unipetrolu, kteří čelí kvůli požáru z roku 2015 obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. K líčení nedorazil jejich advokát. Soud měl v úterý v plánu posudek znalců z ČVUT, pro jejich výslech bude hledat náhradní termín.

Advokát obviněných se podle předsedkyně senátu Bohumily Huňáčkové telefonicky omluvil s odůvodněním, že si zaměnil data hlavního líčení. Do Mostu nemohl dorazit, protože má jiné jednání v Brně. Soud proto znalce předvolá znovu, zřejmě až v září nebo v říjnu. Jednání bude pokračovat ve čtvrtek dalším znaleckým posudkem, tentokrát od znalců z Vysoké školy báňské.

Podle státního zástupce dva zaměstnanci chemičky při mimořádné události kvůli nedostatečné opatrnosti nezajistili včas spuštění vodních a parních clon, ačkoliv dostali informaci o úniku propylenu. Tím podle obžaloby nezabránili výbuchu oblaku propylenu. Muži vinu odmítli a stojí za nimi i chemička, podle které se ničeho nedopustili.

Jednalo se o největší havárii za posledních 20 let

Havárie ze srpna 2015 byla největší za posledních 20 let. Nikdo nebyl zraněn, evakuováno bylo na 3 tisíce lidí, zasahovalo na 500 hasičů a zavřena byla silnice mezi Mostem a Litvínovem. Chemička uvedla, že příčinou havárie byl nestandardní jev na pojistném ventilu.

U soudu už dříve vypovídali svědci včetně řady zaměstnanců chemičky. Po znalcích přijdou v líčení na řadu listinné důkazy. „Ráda bych rozsudek vynesla do konce roku. Nehodlám nic uspěchat, chci důkladně provést všechen důkazní materiál,“ řekla už dříve soudkyně Bohumila Huňáčková.

Výbuch a požár v chemickém areálu Záluží u Litvínova v srpnu 2015 poničily etylenovou jednotku. Při havárii se musel v areálu odstavit celý provoz petrochemie, kde se zpracovává ropa. Škody vyčíslil podnik na 13,4 miliardy korun. Pojišťovny už větší část z toho firmě proplatily.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz