Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud odročil případ muže, který střílel na policisty. Nechtějí přiznat chybu, říká obhájkyně

Česko

  14:26
PRAHA - Krajský soud v Praze odročil případ podnikatele Skendera Bojku, kterého obžaloba viní z pokusu o vraždu policisty. Toho se měl dopustit při domovní prohlídce před třemi lety. K odročení došlo, protože si podnikatel nevyzvedl předvolání a jednání nestihla ani jeho advokátka Klára Samková. Dorazila poté, co soudce případ odročil na konec srpna, a k tomu ještě navrhla podjatost.

Obhájkyně Klára Samková přichází na soudní jednání v případu obžalovaného podnikatele Skendera Bojku. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aféra Kladívko: Ústavní soud se zastal cizince, který postřelil policistu.

Obhájkyně Samková se do soudní síně dostavila poté, co už trestní senát rozhodl o odročení jednání. Uvedla nicméně, že navrhla podjatost nejen senátu jako takového, nýbrž celého krajského soudu a státního zastupitelství.

„Soudy a policie se bojí uznat chybu, že do vězení tehdy poslaly nevinného člověka,“ uvedla k tomu Samková.

Předseda senátu Stanislav Černecký rozhodl, že celé hlavní líčení se bude v srpnu projednávat znovu, a to včetně provádění důkazů. Samková už dopředu avizovala, že soudu předloží důkazy nové a nechá slyšet i nové svědky. Zároveň uvedla, že za stíhání a roky strávené ve vězení bude její klient požadovat odškodné.

Hledají se miliony ve zlatě

Incident se stal 10. prosince 2013. Útvar rychlého nasazení tehdy společně s protikorupční policií zasahoval v obci Herink poblíž Prahy. Do domu se snažili dostat za použití beranidla, které bylo podle policistů nutné kvůli tomu, že podnikatel Bojku vlastnil legálně drženou zbraň.

Skender Bojku dostal trest čtyři roky za pokus o vraždu policisty. „Jen se bál...

Případ už dříve detailně popsal server Lidovky.cz. Podnikatel Bojku vystřelil na dveře, když se k němu do domu dobývala policie. „Manžel křičel dole, že to jsou zloději, a já nahoře. Křičel přes dveře, ať toho nechají, že zavolá policii a že má zbraň. A poté vystřelil do spodní části dveří,“ popsala osudné ráno v exkluzivním rozhovoru pro server Lidovky.cz Pavlína Bojku, manželka podnikatele.

Bojku vystřelil do spodní části rámu dveří, kulka se odrazila a trefila policistu, který stál venku. Za pokus o vraždu hrozí podnikateli až osmnáct let vězení. Krajský soud v Praze mu nejprve uložil pět let za mřížemi, odvolací soud mu trest o rok zmírnil. Jeho verdikt následně potvrdil i Nejvyšší soud.

Bojku se letos v květnu zastal také Ústavní soud (více čtěte ZDE), a konstatoval, že se neprokázalo, že podnikatel střílel v úmyslu policistu usmrtit. Právě proto se podle soudu nemohlo jednat o trestný čin vraždy, za který mu soudy uložily trest čtyři roky vězení. Soudkyně Kateřina Šimáčková v nálezu uvedla, že nižší soudní instance nepracovaly se skutečností, že policie Bojku a jeho rodinu překvapila brzy ráno.

„První, co mě osobně napadlo, když jsem si ten spis otevřela, bylo: ‚A proč na něj normálně nezazvonili?‘“ uvedla tehdy. Muž od počátku tvrdí, že se bál o život manželky a dětí.

Ústavní soud v Brně se zastal cizince potrestaného čtyřmi roky vězení za...
„Už dlouho jsem neviděla Ústavní soud tak strašně naštvaný, jako v tomto...

Policie tehdy v domě podnikatele hledala zhruba sedm milionů ve zlatě, které podle detektivů mohly sloužit na uplacení postů ve státním podniku Řízení letového provozu. V milionové aféře byl zapleten i tehdejší senátor za ODS Tomáš Kladívko. Případ jsme detailně popsali ZDE.

Celá milionová aféra nicméně skončila fiaskem: policii se korupci nepodařilo prokázat a před soudem skončil pouze jeden obžalovaný - slovy státního zástupce - kurýr úplatku. Ten místo toho, aby miliony ve zlatě předal dál, měl je podle obžaloby ukrást. Obžalobě však chyběly důkazy a soudce proto musel muže pustit, ačkoli u soudu zaznělo, že případ má podle všeho mnohem širší, korupční pozadí (VŠE o případu čtěte ZDE).

Kdo je kdo

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do strategického státního podniku.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který měl přes spojence Štěpána Prášila kontaktovat mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka. Neméně důležitou postavou byl také Kladívkův asistent Milan Čmelík, který se s Prášilem znal. Právě jeho policie zadržela před senátorovým domem a v ruce držel investiční zlato. Soud nakonec Prášila osvobodil.
  • LIDOVKY.CZ: Senátor Kladívko chtěl investovat peníze, hájil zlato jeho nervózní asistent
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.
Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata,...