Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Soud: Pacient má právo vidět svou kartu

Česko

  8:45
Praha - Průlom v právech pacientů znamená rozhodnutí soudu, podle kterého mají nárok získat svoji zdravotnickou dokumentaci i v případě, že jde o duševně nemocné.
Pacient (ilustrační foto)

Pacient (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Krajský soud v Hradci Králové totiž určil, že psychiatrická léčebna na východě Čech musí vydat dokumentaci osmačtyřicetileté ženě, která se v zařízení rok a půl léčila. „Rozhodnutí soudu je naprosto převratné. Většina zdravotnických zařízení totiž poskytnout dokumentaci odmítá. Mají pocit, že pokud to udělají, je to jen jejich dobrá vůle,“ vysvětlil právník Centra advokacie duševně postižených David Zahumenský. Právě prostřednictvím této organizace žena žalobu podala.

I Ministerstvo zdravotnictví považuje rozsudek za přínosný. „Rozhodně to vítáme, pacienti i jejich příbuzní mají často velké problémy, i když na dokumentaci mají právo,“ konstatoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Žena, která jako první své zdravotní záznamy v Česku vysoudila, chce s jejich pomocí zjistit, jestli lékaři při péči o ni neudělali chybu. V léčebně totiž s přestávkami strávila sedmnáct měsíců a lékaři podle ní odmítali její žádosti o přidělení psychologa. „Do léčebny jsem šla dobrovolně, trpím totiž hlubokými depresemi. Mám však pocit, že se mi tam nedostalo odpovídající péče,“ líčí žena, která si nepřeje zveřejnit své jméno.

 Vysouzenou dokumentaci se chystá nechat prověřit nezávislým odborníkem. „Doufám, že té možnosti využijí díky tomu i další lidé, kteří se setkali s bezprávím, a nebudou se bát,“ řekla LN. Její vítězství vítá i Občanské sdružení na ochranu pacientů. „Soud rozhodl podle mezinárodního práva. V západních zemích se totiž pacienti dozví o své léčbě vše,“ uvedla předsedkyně sdružení Vladimíra Bošková. „Náš zákon v péči o zdraví lidu není dobře napsán a lékaři se mohou vymlouvat na nejasné formulace,“ dodala.

Verdikt soudu podle odborníků jasně ukazuje, že přístup k dokumentaci musí mít všichni lidé bez rozdílu včetně lidí s psychiatrickou diagnózou. „Pokud si je pacient schopen říci o zdravotní dokumentaci, má na ni právo,“ tvrdí Bošková. Nedostatky v zákoně totiž nyní lékařům umožňují ho obcházet. Pacientům, kterým dokumentaci nevydají, pak nezbývá, než se obrátit na soud.

Změnu by měla přinést novela zákona o péči o zdraví lidu. Té už sněmovna dala koncem listopadu v prvním čtením zelenou. V současnosti se návrhem zabývají sněmovní výbory.
 Novela by měla umožnit nahlížet do spisů i pozůstalým. Pacient by díky ní také měl mít možnost dát zdravotníkům seznam lidí, kterým se smí poskytnout informace o jeho zdravotním stavu.
Autoři: