Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Falšovaly testy na covid, jeden si zaplatila i soudkyně. Odvolání soud odročil

Česko

  8:31aktualizováno  13:40
Odvolací senát pražského Městského soudu v úterý jednal o odvolání v kauze falšování covid testů. Součástí je i případ plzeňské soudkyně Evy Sofie Vodičkové, která za korupci dostala zatím nepravomocný trest ve výši 200 tisíc korun. Podle obžaloby slíbila loni v lednu tří tisícový úplatek za to, že jiná obžalovaná nakažená covidem-19 podstoupí jejím jménem PCR test. Soudkyně vinu odmítla.

Pokud odvolací pražský městský soud její vinu potvrdí, přijde žena o talár. Rozhodnutí lze očekávat v říjnu.

„V odůvodnění rozsudku nalézacího soudu jsou zjevně uváděny nepravdy,“ řekla dvaapadesátiletá Vodičková před odvolacím senátem.

„Ráda bych poukázala na pochybení soudu, která i z pohledu své profese považuji za nepřípustná,“ zdůraznila. Soud podle ní v její přepsané výpovědi například vynechal to, že v předmětný den, tedy 7. ledna 2022, doma ošetřovala nemocné dítě.

Advokát Vodičkové Tomáš Sokol prohlásil, že Obvodní soud pro Prahu 9 si důkazy proti jeho klientce „do značné míry vymýšlel, nebo alespoň nepodloženě konstruoval skutková zjištění“. „Není prokázáno jediným důkazem, že nebyla ochotna podrobit se očkování,“ uvedl.

Sokol upozornil také na to, že dané certifikáty byly několik týdnů po údajném skutku zrušeny jako protiústavní. „Je vůbec postižitelné jednání, jakým se občan brání proti protiústavnímu jednání státu?“ ptal se soudu. Vyjádřil myšlenku, že v takových případech je člověk v právu „snad s výjimkou ozbrojeného odporu“.

Podle rozsudku falšování testů vymyslela další obžalovaná Lucie Enzmannová. Cílila na lidi, kteří se proti covidu nechtěli nechat očkovat nebo kteří si v době pandemie chtěli usnadnit volný pohyb.

Spoluobžalovaná Enzmannová u soudu přišla s tvrzením, že zdravotní kartičku Vodičkové jí předal muž, který nesedí na lavici obžalovaných. Údajně jí zároveň řekl, že kartička je neplatná. Podle Sokola tak Vodičková o použití své průkazky vůbec nemusela vědět.

V odvolání dále argumentoval tím, že soudkyně certifikát o prodělání covidu nepotřebovala, protože pandemický stav ji nijak neomezoval. Dokládal to četnými zájezdy do zahraničí, které v dané době absolvovala. Namítal také, že i kdyby se skutek stal, nebylo by možné jej kvalifikovat jako podplácení, které zákon vztahuje k obstarání věcí veřejného zájmu.

V lednu 2022 Enzmannová údajně působila jako prostřednice mezi soudkyní Vodičkovou a plzeňskou taxikářkou Monikou Ulrichovou, která v té době covid prodělala. Soudkyně si měla nechat od své praktické lékařky vystavit žádanku na provedení PCR testu a že předat Ulrichové přes Enzmannovou svou kartičku pojištěnce.

Ulrichová pak za Vodičkovou šla na test, výsledek ale vyšel negativní. Soudkyně proto úplatek nezaplatila a dva týdny poté šla na očkování. I tak ale skončila v kauze jako obžalovaná.

Obvodní soud pro Prahu 9 jí uložil trest ve výši 200 tisíc korun, hrozilo jí i dvouleté vězení. Zároveň byla ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem dočasně zproštěná výkonu soudcovské funkce. Vodičková od listopadu 2021 jako pověřená místopředsedkyně úsek insolvenčního soudnictví Krajského soudu v Plzni.

Zprostředkovatelce Enzmannové pak soud vyměřil roční podmínku s tříletou zkušební dobou za korupci. Ulrichové pak uložil tři roky vězení. Nebyla totiž odsouzena pouze za korupci, ale i šíření nakažlivé lidské nemoci, protože opakovaně porušovala nařízenou izolaci, a přípravy těžkého ublížení na zdraví.

Se svou družkou se totiž údajně domluvila, že pošlou plzeňského recidivistu Jana Hanka na družčina bývalého partnera. S ním se totiž žena v Praze soudí o nezletilého syna.

Autoři: ,