Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Soud poručí exekutorovi

Česko

Ministerstvo předložilo novelu o nařizování exekucí, kterou kritizovali hlavně soudci

PRAHA Pokud projdou změny navržené ministerstvem spravedlnosti, bude napříště o podání návrhu na exekuci rozhodovat sám exekutor, a nikoli soud, jak tomu bylo dosud.

Ministerstvo spravedlnosti tak chce ulehčit práci soudcům. Ti jsou prý zavaleni jednoduchou administrativní prací. Jen loni stoupl počet návrhů na nařízení exekucí skoro o třetinu na rekordních 470 279 případů.

Exekutoři tak soudcům ulehčí práci. Neznamená to ale, že by mohli o exekucích rozhodovat svévolně. Konečné slovo, tedy nařízení exekuce, však i nadále bude mít soud. „Proti postupu exekutora však bude vždy možné podat návrh na zastavení exekuce,“ ujišťuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj nepovedou „navrhované změny k posilování pozice soudního exekutora, ale k jeho větší odpovědnosti.“ Podle ministra se míra ochrany dlužníka nezměnila. Soudy se tak budou zabývat jen problematickými případy. „Chceme, aby soudci přišly na stůl jen sporné případy,“ potvrdila předsedkyně Okresního soudu Praha-východ Martina Kasíková.

Ministerstvo ve včera představené novele ustoupilo v některých sporných bodech státním úřadům a odborníkům.

Například v tom, že o neoprávněných nebo nesprávných exekucích by rozhodoval sám exekutor. Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa to již dříve kritizoval. „Změny jsou v rozporu s ústavním právem na spravedlivý proces i evropským právem.“

Šéf spravedlnosti ale říká: „Teď začíná veřejné připomínkové řízení. Návrh, který zapracoval některé připomínky z justice, je opětovně poslán soudům. My chceme tu věc podrobně vydiskutovat,“ řekl LN Pospíšil.

Z novely o exekucích zmizela i možnost sáhnout na účet manžela nebo manželky dlužníka. „To tam není, ale upozorňuji, že se tento problém bude muset v budoucnu řešit,“ míní Pospíšil. Podle něj se jen velmi těžko budou hledat nástroje, které nepoškodí toho z manželů, který není dlužníkem. „Musíme však dále hledat účinný instrument. Toto téma řeší francouzská právní úprava. Není to politikum, které si někdo vymyslel,“ argumentoval Pospíšil.

V novele také není navrhovaná „imunita“ pro exekutory. Ta počítala s tím, že by k trestnímu stíhání exekutora byl nutný souhlas ministra spravedlnosti. „Byla to jen jedna z variant. Bylo dopředu jasné, že nemá šanci na postup,“ prohlásil Pospíšil. V novele tak zůstává stejná právní úprava jako dosud. „Exekutor je normálně trestně stíhán jako jiný občan. Současně má povinnost to oznámit ministerstvu, a to je oprávněno mu přerušit činnost,“ vysvětlila mluvčí rezortu justice Zuzana Kuncová.

Samotným exekutorům se ministerská novela líbí. „Je třeba říci, že exekutorská komora přistupuje k novele pozitivně,“ uvedla Jitka Wolfová z exekutorského úřadu v Plzni s tím, že by díky novele mělo dojít k zrychlení práce exekutorů.

Autor: