Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bývalý manažer údajně tuneloval Pražské služby. Soud vynese rozsudek v úterý

Podle obžaloby bývalý obchodní ředitel Tomáš Kolinger vyvedl z Pražských služeb až 63 milionů korun. (20. října 2023) foto: ČTK

Vrchní soud v Praze v pondělí odročil odvolání bývalého obchodního ředitele Pražských služeb (PSAS) Tomáše Kolingera. Tomu před dvěma lety uložil pražský Městský soud pět let vězení a peněžitý trest 500 tisíc korun za zneužití informací a postavení v obchodním styku. Rozsudek padne v úterý ráno.
  7:11aktualizováno  14:10

Kolinger měl ovládat společnosti, které se zabývaly podobnou činností PSAS, a získávat tak pro ně zakázky firmy. K soudu přišli čtyři z devíti obžalovaných, včetně Kolingera, který pozorně sledoval, co předsedkyně senátu Kateřina Jonáková vykládala.

Ta uvedla, že nejprve proběhne další dokazování. Po přečtení listin, například smlouvách o nákupu lisovacích strojů, soudkyně odročila jednání na úterý, kdy by měl padnout i rozsudek.

Kolingerův advokát Eduard Bruna při přednesu odvolání uvedl, že soud při hlavním líčení ignoroval řadu důkazů. Zpochybnil odposlechy i výpovědi svědků. „K důkazům soud přistupoval selektivně v neprospěch obžalovaného. Jsem přesvědčen, že obžalovanému nebyl úmysl dokázán,“ uvedl Bruna.

Státní zástupce, který rovněž podal odvolání proti rozsudku, chce, aby se znovu projednaly body obžaloby, ve kterých Městský soud Kolingera a dalších osm obžalovaných zprostil, například zaplacení vstupenek na koncerty skupin Rammstein či Depeche Mode v O2 Aréně.

Obhájci požadují, aby byli jejich klienti zproštěni viny. Bruna ještě navrhl dvě alternativní cesty: opakované projednání u prvoinstančního soudu či navýšení peněžitého trestu za předpokladu, že by Kolinger nešel do vězení.

„Případ je 10 let starý. Můj klient podniká a odvádí řádně daně, trest vězení je nesmysl,“ řekl po jednání Bruna.

Tunelování odhalil audit

Kolingerovi hrozil až desetiletý trest za to, že podle obžaloby mezi lety 2009 a 2013 vyvedl z PSAS přes 63 milionů korun. Kolinger údajně ovládal řadu společností, které se zabývaly podobnou činností jako PSAS.

Za firmu, jíž z větší části vlastní hlavní město Praha, uzavřel s těmito společnostmi smlouvy o poskytnutí služeb – většinou ohledně nakládání s odpadem, údržby zeleně nebo úklidu.

Firmy ale podle obžaloby žádnou práci nevykonaly. Buď ji Pražské služby provedly samy nebo ji levněji provedla jiná společnost. Takto získal muž peníze například pro společnosti Lighthouse Consulting později přejmenovanou na Ekolin, Limeg či Eko-Sunrise.

V dalších bodech však Městský soud Kolingera i dalších osm žalovaných, například insolvenční správkyni Helenu Horovou, obžaloby zprostil. Šlo třeba o již zmíněný případ, kdy si Ekolion od PSAS měl nechat zaplatit za vstupenky, catering a pronájem prostor na koncerty skupin Rammstein, Depeche Mode, Scorpions či Stinga a další akce pořádané v O2 Areně.

Nehospodárné nakládání s penězi v PSAS odhalil v roce 2012 hloubkový audit společnosti Deloitte Advisory. Následně Pražské služby ukončily spolupráci s Ekolinem. V březnu 2013 byl Kolinger odvolán na návrh představenstva z funkce. V roce 2014 policie provedla razii v sídle PSAS a Kolingera zatkla.

30. července 2014

Autor: